عفو بین‌الملل: گرفتن اعترافات اجباری از اجمل حقیقی توسط طالبان، حمله‌ی آشکار به آزادی بیان است

صبح کابل
عفو بین‌الملل: گرفتن اعترافات اجباری از اجمل حقیقی توسط طالبان، حمله‌ی آشکار به آزادی بیان است

سازمان عفو بین‌الملل به بازداشت اجمل حقیقی، مدل و یوتیوبر افغانستانی و سه همکارش از سوی طالبان واکنش نشان داده است.

در خبرنامه‌ای که ناوقت روز چهارشنبه -۱۸ جوزا-، از سوی این سازمان به نشر رسیده، آمده است که بازداشت حقیقی و نشر اعترافات اجباری از او، حمله‌ی آشکار به آزادی بیان در افغانستان است.

عفو بین‌الملل، تأکید کرده که طالبان باید این یوتیوبر افغانستانی و سه همکارش را بدون قیدوشرط رها کنند و به سانسور عقیده خاتمه دهند.

به گفته‌ی این سازمان، طالبان پس از به قدرت‌رسیدن، همواره به تهدید و خشونت علیه خبرنگاران، مدافعان حقوق بشر، زنان و… پرداخته‌اند.

این در حالی است که اخیرا، استخبارات طالبان، اجمل حقیقی، مدل و یوتیوبر افغانستانی و سه همکارش را به اتهام توهین به مقدسات بازداشت و از آن‌ها اعتراف اجباری گرفته است.

در ویدیویی ضبط‌شده‌ی که روز سه‌شنبه -۱۷ جوزا-، از سوی اداره‌ی استخبارات طالبان نشر شد، این مدل افغان به صراحت اقرار می‌کند که به مقدسات دین اسلام توهین کرده و حاضر است هر حکم که محاکم بر او صادر کنند را بپذیرد.

در این ویدیو دیده می‌شود که طالبان این یوتیوبر را مجبور کرده تا اعترافات از قبل نوشته‌شده را از روی کاغذ بخواند و به هر آن چه که طالبان گفتند، مهر تأیید بگذارد.

اجمل حقیقی، هم‌چنان در جریان اعترافات خود، می‌گوید که به منظور ترویج فحشا و فرهنگ بیگانه‌گان از سوی جمهوریت حمایت می‌شده است.

بازداشت این مدل با واکنش‌های زیادی روبه‌رو شده و کاربران شبکه‌های اجتماعی خواستار آزادی هرچه زودتر اجمل حقیقی شده‌اند.