بایدن: تا زمانی که طالبان مارک فریریچز را آزاد نکنند، انتظار به رسمیت‌شناختن را نداشته باشند

صبح کابل
بایدن: تا زمانی که طالبان مارک فریریچز را آزاد نکنند، انتظار به رسمیت‌شناختن را نداشته باشند

در حالی که طالبان در ماه‌های اخیر بارها خواستار به رسمیت‌شناختن حکومت شان شده اند؛ اما جو بایدن، رییس‌جمهور امریکا می‌گوید، تا زمانی که این گروه مارک فریریچز، انجنیر امریکایی را آزاد نکند، انتظار مشروعیت و به رسمیت‌شناختن را نداشته باشد.

آقای بایدن ناوقت روز یک‌شنبه -۱۰ دلو-، در بیانیه‌ای، گفته است که مارک فریریچز ده سال عمر خود را صرف کمک به مردم افغانستان کرد؛ اما طالبان دو سال است که بدون هیچ گناه و اشتباهی او را در زندان نگه داشته اند.

او، تأکید کرده است که گروگان‌گیری یک عمل خاص ستم‌گرانه و بزدلانه است و طالبان باید پیش از این که، آرمان به رسمیت‌شناسی را در ذهن شان می‌پرورانند، باید فورا مارک را آزاد کنند و آزادی او غیر قابل مذاکره است.

به گفته‌ی رییس‌جمهور امریکا، تهدید امنیت امریکایی‌ها یا غیرنظامیان بی‌گناه همواره غیرقابل قبول است.

آقای بایدن به خانواده‌های آن عده از امریکایی‌هایی که نزد طالبان زندانی اند به شمول مارک اطمینان داده که حکومت امریکا همه‌ی تلاش خود را خواهد کرد تا آن را دوباره به کشورشان برگرداند.

در همین حال، وزارت خارجه‌ی امریکا نیز در خبرنامه‌ی جداگانه‌ گفته است، در نشست‌هایی که با هیئت طالبان صورت گرفته، موضوع آزادی مارک و شهروندان امریکایی که نزد این گروه زندانی اند، در اولویت بوده است.

در خبرنامه، آمده که به طالبان هشدار داده شده تا زمانی که حتا یک شهروند امریکایی نزد شان زندانی باشد، به رسمیت‌شناختن آن‌ها ناممکن است.

گفتنی است که مارک فریریچز به عنوان انجنیر ساختمان در بخش‌های بازسازی در افغانستان کار می‌کرد و در ۳۱ جنوری سال ۲۰۲۰ میلادی از سوی طالبان ربوده شد. او  تا هنوز در زندان این گروه به سر می‌برد.