طالبان: در افغانستان مرکزی به نام داعش وجود ندارد

صبح کابل
طالبان: در افغانستان مرکزی به نام داعش وجود ندارد

در حالی که بسیاری از کشورهای جهان، حضور داعش را در افغانستان تأیید می‌کنند؛ اما مقام‌های طالبان، می‌گویند که در  حال حاضر تهدید داعش در افغانستان جدی نیست.

امیرخان متقی، سرپرست وزارت خارجه‌ی دولت طالبان در یک گفت‌وگوی ویژه با خبرگزاری آناتولی، گفته است که داعش در خاک افغانستان، بر منطقه‌ای تسلط ندارد و تنها عناصر این گروه حملاتی را در مساجد و خیابان‌ها راه‌اندازی می‌کنند.

او افزوده است: «در افغانستان مرکزی به نام داعش وجود ندارد، آن‌ها قدرت نظامی ندارند. البته که تبلیغات به نفع داعش جریان دارد. می‌خواهند دولت طالبان را ضعیف نشان بدهند.»

این در حالی است که به تازگی ولادیمر پوتین، رییس‌جمهور روسیه، گفته است که در حال حاضر، ۲۰۰۰ جنگ‌جوی داعش در شمال افغانستان حضور دارند.

آقای پوتین، ضمن این که از حضور این گروه تروریستی در افغانستان ابراز نگرانی کرده، هم‌چنان، گفته است که رهبران داعش می‌خواهند بر کشورهای آسیای مرکزی و مناطق روسیه نفوذ کنند و تمرکز شان بیش‌تر بر تشدید درگیری‌های قومی-مذهبی است.

بر اساس معلومات رییس‌جمهور روسیه، افراد این گروه تلاش دارند در لباس مهاجران وارد کشورهای مستقل مشترک المنافع شوند.

این در حالی است که در دو هفته‌ی اخیر دو حمله‌ی بزرگ انتحاری بر مسجد شیعیان در ولایت‌های کندز و کندهار انجام شده. داعش مسؤولیت هر دو حمله‌ی انتحاری را به دوش گرفته است.