منابع: عاملان حملات راکتی به اوزبیکستان و تاجیکستان تا یک ماه پیش اعضای طالبان بودند

صبح کابل
منابع: عاملان حملات راکتی به اوزبیکستان و تاجیکستان تا یک ماه پیش اعضای طالبان بودند

به تازگی طالبان، اعلام کرده‌اند که افراد این گروه یک مرکز گروه داعش را در ولسوالی امام‌صاحب ولایت کندز کشف و از بین برده‌اند.

بر اساس معلوماتی که از سوی سخن‌گویان طالبان نشر شده، در جریان این عملیات سه تن از اعضای داعش کشته و پنج تن دیگر شان زخمی شده‌اند.

ذبیح‌الله مجاهد، سخن‌گوی طالبان با نشر این خبر، ویدیویی اعتراف یکی از بازداشتی‌ها را نیز نشر کرده که او دست‌داشتن در حملات راکتی به اوزبیکستان و تاجیکستان را تأیید کرده است.

فرد بازداشت‌شده، حسیب‌الله نام دارد و باشنده‌ی ولایت کابل است. حسیب‌الله اعتراف کرده که به دستور شخص به نام «عمر فاروق» و امکاناتی که او فراهم می‌کرد، دو بار به تاجیکستان و اوزبیکستان حملات راکتی انجام داده است.

این فرد، هم‌چنان گفته است که یک رابطه‌ی نزدیک میان جبهه‌ی مقاومت ملی و داعش است؛ زیرا «مزایل» از ولایت‌های پنجشیر و اندراب خریداری و برای آن‌ها فراهم می‌شده است.

با این حال، یک منبع معتبر به روزنامه‌ی صبح کابل، می‌گوید که عمر فاروق باشنده‌ی اصلی ولایت تخار است و پس از سقوط حکومت پیشین از سوی طالبان به عنوان مدیر ۱۱ ریاست ۰۴۱ که مسؤولیت آن مبارزه علیه داعش تعیین شده بود.

به گفته‌ی منبع، شخص عمر فاروق از یک ماه به این ‌طرف به گونه‌ی مرموزی از ریاست ۰۴۱ نا پدید شده و اکنون رد پای او از کندز و حمله به تاجیکستان و اوزبیکستان پیدا شده است.

منبع، تأکید می‌کند که از این فرد اعتراف اجباری گرفته شده؛ زیرا عمر فاروق تا یک ماه پیش، عضو ریاست ۰۴۱ طالبان بوده است.