عفو بین‌الملل: طالبان باید بازداشت خودسرانه‌ی روزنامه‌نگاران و فعالان مدنی را متوقف کنند

عصمت امین
عفو بین‌الملل: طالبان باید بازداشت خودسرانه‌ی روزنامه‌نگاران و فعالان مدنی را متوقف کنند

سازمان عفو بین‌الملل، تأکید کرده که بازداشت خودسرانه‌ی روزنامه‌نگاران و فعالان جامعه‌ی مدنی، آخرین تاکتیک‌ طالبان برای خاموش‌کردن صدای آن‌ها است.

در گزارشی که روز دوشنبه -۱ حمل-، از سوی این سازمان منتشر شده، آمده است که با تسلط طالبان، آزادی بیان و حق آزادی‌های اجتماعی شهروندان به شدت محدود شده است.

در این گزارش، حدود ۹ مورد از بازداشت‌های خودسرانه‌ی طالبان مستند شده و آمده است که بازداشت افرادی که در اعتراضات مسالمت‌آمیز نقش داشتند و تلاش می‌کردند که از حق آزادی بیان شان استفاده کنند، تعهدات طالبان را زیر سوال می‌برد.

سازمان عفو بین‎‌الملل، گفته است که انکار مستمر طالبان هم از بازداشت و محل اختفای زنانی که ناپدید می‌شوند؛ اما سپس از آنان اعتراف گرفته می‌شود، نشان‌دهنده عدم مسؤولیت‌پذیری و تعهد طالبان است.

به گفته‌ی این نهاد، در جریان دو ماه گذشته، حدود ۶۰ نفر که در میان شان کودکان نیز شامل بودند، از سوی طالبان بازداشت شده اند؛ حتا در گزارش، آمده که ممکن شمار بازداشت‌شدگان بیش‌تر از این‌ها بوده باشد.

در این گزارش، به ویدیوی اجباری اعتراف زنان توسط وزارت داخله طالبان در ۲۰ فبروری اشاره شده و آمده است که هرچند تا هنوز نحوه ضبط این ویدیو هنوز مشخص نیست؛ اما طالبان به ارعاب و شکنجه زندانیان معروف استند.

در گزارش، تأکید شده که طالبان موارد نقض جدی قوانین بین‌المللی حقوق بشر را مرتکب شده و در کشور فضای ترس را ایجاد کرده‌اند.

با این همه، عفو بین‌الملل از طالبان خواسته است که به گونه‌ی فوری همه‌ی کسانی را که به دلیل استفاده از حق آزادی بیان شان بازداشت کرده را آزاد کنند.