یوناما: تلفات غیرنظامیان در شش ماه نخست سال جاری میلادی ۱۳ درصد کاهش یافته است

صبح کابل
یوناما: تلفات غیرنظامیان در شش ماه نخست سال جاری میلادی ۱۳ درصد کاهش یافته است

دفتر نمایندگی سازمان ملل متحد در افغانستان یا یوناما، با نشر گزارشی، گفته است که تلفات غیرنظامیان در جریان شش ماه نخست سال ۲۰۲۰ میلادی، ۱۳ درصد کاهش یافته است.

در گزارشی که روز دوشنبه (۶ اسد)، از سوی یوناما منتشر شده، آمده است که در نیمه‌ی اول سال ۲۰۲۰ میلادی، ۱۲۸۲ غیرنظامی در افغانستان جان باخته اند و ۲۱۷۶ نفر دیگر، زخمی شده اند.

در گزارش آمده است که هرچند تلفات غیرنظامیان در شش ماه نخست سال جاری میلادی ۱۳ درصد کاهش یافته؛ اما جنگ افغانستان هم‌چنان به عنوان یکی از مرگ‌بارترین جنگ‌های جهان برای غیرنظامیان، باقی مانده است.

بر اساس گزارش، دلیل عمده‌ی کاهش تلفات غیرنظامیان، کاهش در عملیات نیروهای نظامی بین‌المللی و گروه داعش بوده است.

دیبرا لاینز، نماینده‌ی ویژه‌ی سازمان ملل متحد برای افغانستان، گفته است، در شرایطی که دولت افغانستان و طالبان، برای گردهم آمدن بر سر میز مذاکره فرصت تاریخی دارند، حقیقت غم‌انگیز این است که جنگ به صورت دوام‌دار هر روز به غیرنظامیان آسیب وحشت‌ناکی وارد می‌کند.

بانو لاینز، از طرف‌های درگیر خواسته است تا در مورد حوادث وحشتناک و آسیب‌هایی که آن‌ها به مردم افغانستان وارد می‌کنند، تأمل کرده تا برای توقف کشتار، تصمیم قاطع بگیرند و به میز مذاکره حاضر شوند.

بر اساس گزارش، در مجموع ۵۸ درصد تلفات غیرنظامیان، توسط عناصر مخالف دولت صورت گرفته است؛ طوری که گروه طالبان، مسؤول ۵۸۰ کشته و ۸۹۳ زخمی بوده و ۴۳ درصد از مجموع تمام تلفات غیرنظامیان را تشکیل می‌دهد.

تلفات غیرنظامیان که به نیروهای امنیتی نسبت داده شده، به دلیل حملات هوایی و تیراندازی غیرمستقیم در جریان درگیری‌های زمینی، ۹ درصد افزایش یافته است. یوناما گفته است که نیروهای امنیتی، مسؤول ۲۳ درصد از مجموع تلفات غیرنظامیان بوده اند.

بر اساس گزارش، نیروهای نظامی بین‌المللی، مسؤول هیچ مورد تلفات غیرنظامیان نبوده اند.

درگیری‌های زمینی، حملات انتحاری و انفجاری و قتل‌های هدفمند، به ترتیب از عوامل عمده‌ی تلفات غیرنظامیان بوده است.

بر اساس گزارش، زنان و کودکان، بیش از ۴۰ درصد از مجموع تلفات غیرنظامیان را تشکیل می‌دهند؛ طوری که در این مدت، ۱۳۸ زن کشته و ۲۵۹ زن دیگر زخمی شده اند. هم‌چنان، در این مدت، ۳۴۰ کودک کشته و ۷۲۷ کودک دیگر، زخمی شده اند.

در گزارش، هم‌چنان آمده است که كودكان در افغانستان، در معرض خطر استخدام و استفاده شدن برای وظایف جنگی، توسط طرف‌های درگیر در جریان شیوع  ویروس کرونا قرار دارند.

فیونا فریزر، رئیس بخش حقوق بشر یوناما، تأکید کرده است که تجربیات، حقوق و نیازهای افراد و جوامعی که از خشونت‌ها متأثر شده اند، باید در صدر توجه اصلی گفت‌وگوهای صلح آینده باشد.

یوناما، در حالی از کاهش ۱۳ درصدی تلفات غیرنظامیان در جریان شش ماه نخست سال ۲۰۲۰ میلادی خبر داده که قرار است پس از تکمیل پروسه‌ی تبادله‌ی زندانیان، گفت‌وگوهای مستقیم میان نمایندگان دولت افغانستان و گروه طالبان، آغاز شود.