یوناما: در آستانه‌ی آغاز مذاکرات بین‌الافغانی، طرف‌های درگیر خشونت را کاهش بدهند

صبح کابل
یوناما: در آستانه‌ی آغاز مذاکرات بین‌الافغانی، طرف‌های درگیر خشونت را کاهش بدهند

دفتر نمایندگی سازمان ملل متحد در افغانستان یا یوناما، تأکید کرده است که در آستانه‌ی آغاز گفت‌وگوهای بین‌الافغانی، دولت افغانستان و گروه طالبان باید برای حفاظت از غیرنظامیان، جنگ و خشونت را کاهش بدهند.

در اعلامیه‌ای که روز پنج‌شنبه (۱۲ سرطان)، از سوی یوناما منتشر شده، آمده است، رویدادهای خشونت‌بار و حملات اخیر که در آن رهبران مذهبی، کارکنان صحی، کارمندان قضایی، فعالان جامعه‌ی مدنی، نهادهای غیردولتی و خبرنگاران هدف قرار گرفته‌اند، تکان‌دهنده و جنایت‌کارانه است.

در اعلامیه، به نقل از دیبرا لاینز، نماینده‌ی ویژه‌ی سرمنشی ملل متحد برای افغانستان، آمده است: «کار بزرگ و تصامیم شجاعانه‌ای برای رسیدن افغان‌ها به گفت‌وگوهای بین‌الافغانی صورت گرفته است. من از تمام طرف‌ها می‌خواهم تا با نشان دادن تعهد خود به صلح از طریق اقدامات فوری و مشخص برای محافظت از غیرنظامیان و کاهش خشونت، پایه و اساس لازم برای گفت‌وگوهای صلح را ایجاد کنند.»

بانو لاینز، گفته است، تخریب‌کنندگانی وجود دارند که خواهان پایان یافتن جنگ نیستند و مهم نیست آن‌ها چه تاکتیکی را برای تخریب پروسه‌ی صلح به کار می‌برند، اما به آن‌ها اجازه داده نخواهد شد تا موفق شوند.

بر اساس یافته‌های ابتدایی یوناما، در شش ماه اول سال ۲۰۲۰ میلادی، بیش از ۸۰۰ غیرنظامی در حملات عمدی بر غیرنظامیان، کشته و زخمی شده اند. یوناما، مسؤولیت نیمی از تلفات غیرنظامیان را به گروه طالبان نسبت داده است.

سازمان ملل متحد، تأکید کرده است، حملاتی که عمدا غیرنظامیان را هدف قرار می‌دهد، نقض جدی قانون بین‌المللی بشردوستانه بوده و ممکن جنایت جنگی محسوب شود.

این در حالی است که حکومت افغانستان، همواره از گروه طالبان خواسته تا برای آغاز مذاکرات بین‌الافغانی، خشونت‌ها را کاهش بدهد؛ خواستی که از سوی طالبان پذیرفته نشده است.

گروه طالبان، در حالی به خشونت‌ها ادامه داده که قرار است پس از تبادله‌ی پنج هزار زندانی طالب با یک هزار زندانی دولتی، گفت‌وگوهای بین‌الافغانی آغاز شود.

به گفته‌ی منابع، قرار است نخستین دور گفت‌وگوهای بین‌الافغانی، در دوحه، پایتخت قطر برگزار شود.