یونیسف: ۱۰ میلیون کودک در افغانستان با خطر محروم‌شدن از مکتب روبه‌رو استند

صبح کابل
یونیسف: ۱۰ میلیون کودک در افغانستان با خطر محروم‌شدن از مکتب روبه‌رو استند

صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل متحد یا یونیسف با ابراز نگرانی از وضعیت بد کودکان در افغانستان، گفته است که ۱۰ میلیون کودک در این کشور با خطر محروم‌شدن از مکتب روبه‌رو استند.

این نهاد روز سه‌شنبه -۱۶ قوس-، گفته است که به منظور رسیدگی به نیازمندی‌های غذایی، صحی، اجتماعی و آموزشی کودکان و خانواده‌های نیازمند در افغانستان به دو میلیارد دالر نیاز دارد.

در اعلامیه‌ی یونیسف آمده است، در صورتی که این مقدار پول فراهم شود، نظام صحی از فروپاشی نجات پیدا می‌کند و افزون بر آن، نیازمندی‎‌های فوری بیش‌تر از ۲۴ میلیون انسان در افغانستان رفع خواهد شد.

یونیسف ضمن این که از وضعیت بد بشری در افغانستان هشدار داده، تأکید کرده است که این کشور در آستانه‌ی بحران فاجعه‌بار غذایی، خشک‌سالی و انواع مختلف بیماری‌ها به ویژه بیماری سرخکان روبه‌رو استند.

بیش‌تر نگرانی این نهاد به وضعیت بشری کودکان در افغانستان است؛ زیرا یونیسف، گفته است که میلیون‌ها کودک در این کشور با خطر قحطی و مرگ قرار دارند.

بر بنیاد اعلامیه‌ی این نهاد، به دلیل عدم دست‌رسی به خدمات آشامیدنی و بهداشتی و بحران غذایی، نصف کودکان زیر سن پنج سال در افغانستان تا سال ۲۰۲۲ میلادی به سوءتغذیه‌ی حاد روبه‌رو خواهند شد.

آن‌چه یونیسف گفته است، از هر ده نفر در افغانستان، هشت نفر آن، به آب آشامیدنی صحی دست‌رسی ندارند و این سبب افزایش انواع بیماری‌های مرگ‌بار می‌شود. یکی از این بیماری‌ها سرخگان است. یونیسف، گفته است که در سال روان میلادی، بیش‌تر از ۶۰ واقعه‌ی سرخکان در افغانستان ثبت شده است.

این نهاد، اطمینان داده است که در صورتی دریافت دو میلیارد دالر، زمینه‌ی درمان یک میلیون کودک مبتلا به سوءتغذیه‌ی حاد، تطبیق واکسین سرخکان به ۱۰.۵ میلیون کودک، آب صحی آشامیدنی برای ۱۱.۵میلیون نفر، آموزش برای ۷.۵ میلیون کودک و توزیع پول نقد به خانواده‌های نیازمند را فراهم خواهد کرد.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
()
x