شهرزاد اکبر به سازمان ملل: مداخله کنید و اجازه ندهید که بیش‌تر از این شهروندان افغانستان قربانی شوند

صبح کابل
شهرزاد اکبر به سازمان ملل: مداخله کنید و اجازه ندهید که بیش‌تر از این شهروندان افغانستان قربانی شوند

شهرزاد اکبر، رییس کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان، می‌گوید که وضعیت امنیتی این کشور به شدت نگران‌کننده است و در ماه‌های اخیر، صدها تن از شهروندان افغانستان قربانی درگیری میان طالبان و نیروهای امنیتی شده اند.

بانو اکبر که در نشست فوق‌العاده‌ی شورای امنیت سازمان ملل متحد صحبت می‌کرد، گفت که در صورت ادامه‌ی خشونت‌ها در افغانستان، امسال بیش‌ترین آمار تلفات غیرنظامیان به ثبت خواهد رسید.

او تأکید کرد که با افزایش میزان خشونت‌ها، همه‌روز جنایت‌های جنگی در افغانستان صورت می‎‌گیرد. شهرزاد اکبر با اشاره به کشتار غیرنظامیان در ولسوالی‌های سپین‌بولدک کندهار، مالستان غزنی و لشکرگاه هلمند، گفت که طالبان غیرنظامیان را به گونه‌ی هدف‌مندی به قتل می‌رسانند.

به گفته‌ی رییس کمیسیون مستقل حقوق بشر، زندگی غیرنظامیان، کارمندان صحی و جامعه‌ی رسانه‌ای افغانستان به شدت در معرض خطر قرار دارد و حملات طرف‌های درگیر جنگ، سبب گرفتن‌ جان شهروندان کشور می‌شود.

بانو اکبر در بخشی از صحبت‌های خود با اشاره به نگرانی زنان گفت، در مناطقی که طالبان حاکمیت دارند، زندگی و فعالیت زنان به شدت محدود شده و زنان نگران جان شان استند.

هم‌چنان او تأکید کرد که در مناطق زیر حاکمیت طالبان، فعالیت اطلاع‌رسانی و کار خبرنگاری متوقف شده و در صورت ادامه‌ی جنگ، وضعیت به مراتب بدتر خواهد شد.

رییس کمیسیون مستقل حقوق بشر از رییس و اعضای شورای امنیت سازمان ملل خواست که در این شرایط بحرانی، در مسأله‌ی صلح و جنگ افغانستان مداخله کرده و اجازه‌ ندهند که بیش‌تر اشهروندان افغانستان قربانی جنگ شوند.

بانو اکبر، گفت که باید یک میکانیزم مشترک پیش‌گیرانه ساخته شود تا طرف‌های درگیر وادار به جدی‌گرفتن گفت‌وگوها شود تا سرانجام به آتش‌بس دایمی بی‌انجامد.