زلمی خلیل‌زاد دور جدید سفرش را به قطر، هند و پاکستان آغاز کرد

صبح کابل
زلمی خلیل‌زاد دور جدید سفرش را به قطر، هند و پاکستان آغاز کرد

زلمی خلیل‌زاد، نماینده‌ی ویژه‌ی وزارت خارجه‌ی امریکا برای صلح افغانستان، دور جدید سفرش به قطر، هند و پاکستان را آغاز کرده است.

در اعلامیه‌ای که از سوی وزارت خارجه‌ی ایالات متحده‌ی امریکا منتشر شده، آمده است که آقای خلیل‌زاد، روز سه‌شنبه (۱۶ ثور)، دور جدید سفرش را آغاز کرده و در جریان آن، با نمایندگان طالبان در قطر دیدار و در مورد تطبیق کامل توافق‌نامه‌ی صلح گفت‌وگو کرده است.

آقای خلیل‌زاد، قرار است به زودی وارد دهلی‌نو شده و با مقام‌های هندی، در مورد نقش این کشور در تأمین صلح در افغانستان صحبت کند.

او، سپس به اسلام‌آباد رفته و با مقام‌های پاکستانی در مورد صلح افغانستان صحبت خواهد کرد.

وزارت خارجه‌ی ایالات متحده‌ی امریکا، گفته است که آقای خلیل‌زاد در جریان این دور سفرش، روی کاهش فوری خشونت، تسریع آغاز مذاکرات بین‌الافغانی و همکاری تمام طرف‌ها برای مبارزه با ویروس کرونا، صحبت خواهد کرد.

این در حالی است که بر اساس توافق‌نامه‌ی صلح میان امریکا و طالبان، قرار بود گفت‌وگوهای صلح میان دولت افغانستان و طالبان هر چه زودتر آغاز شود؛ اما بنابر دلایلی همچون عدم کاهش خشونت از سوی طالبان و تأخیر در پروسه‌ی تبادله‌ی زندانیان، این گفت‌وگوها آغاز نشد.

با این حال، حکومت افغانستان گفته است که با آزادی ۱۵۰۰ زندانی طالب، باید خشونت‌ها از سوی این گروه کاهش یافته و هرچه زودتر گفت‌وگوهای بین‌الافغانی آغاز شود.