نمایندگان جمهوری‌خواه امریکا به بایدن: دستانت را به خون مترجمان افغانستانی آغشته نکن!

صبح کابل
نمایندگان جمهوری‌خواه امریکا به بایدن: دستانت را به خون مترجمان افغانستانی آغشته نکن!

هم‌زمان با خروج سربازان خارجی به ویژه‌ نیروهای امریکایی، شمار زیادی از مترجمان افغانستانی که سال‌ها با این نیروها کار کردند، از تهدیدهایی احتمالی طالبان، نگران اند و می‌خواهند که همراه با این سربازان، افغانستان را ترک کنند.

شماری از نمایندگان کنگره‌ی امریکا نیز با تأیید این نگرانی‌ها، از جو بایدن، رییس‌جمهور این کشور خواسته اند که زمینه‌ی صدور ویزای امریکا را برای آن‌ها فراهم سازد.

به نقل از بی‌بی‌سی فارسی، این نمایندگان به آقای بایدن هشدار داده اند که با به تأخیر انداختن ویزای آن‌ها، در حقیقت حکم مرگ شان را امضا کرده و جان آن‌ها را با خطر مواجه کرده است.

مایکل والتز، نماینده‌ی جمهوریخواه ایالت فلوریدا، روز چهارشنبه-۱۶ جون/ ۲۶ جوزا-،  خطاب به رییس‌جمهور بایدن، گفت که اگر او هزاران مترجم افغانستانی را که در جریان ۲۰ سال گذشته با نیروهای امریکایی هم‌کاری کرده، بیرون نکند، «دستش به خون آن‌ها آغشته خواهد شد.»

این نماینده‌ی جمهوری‌خواه امریکا که تجربه‌ی چندین سال حضور در افغانستان را نیز دارد و با شماری از مترجمان افغانستانی هم‌کار بوده، از آقای بایدن خواسته که هرچه زودتر زمینه‌ی صدور ویزای مهاجرت را برای ۱۸ هزار افغانستانی فراهم کند.

از سویی‌هم، مایکل مک کو، نماینده‌ی جمهوری‌خواه کمیته‌ی امور خارجه مجلس امریکا نیز، گفته است که اگر جو بایدن، رییس‌جمهور امریکا مترجمان افغانستانی را به حالت خود شان رها کند، در حقیقت حکم مرگ آن‌ها را امضا کرده است.

او پیشنهاد داده است که تا تکمیل‌شدن روند صدور ویزای مترجمان، آن‌ها را به مکان دیگری مانند جزیره‌ی گوام در اقیانوس آرام، یا کشورهای امارات متحده‌ی عربی و قطر منتقل کند تا از مرگ نجات یابند.

این در حالی است که به تازگی سفارت امریکا در کابل، به دلیل نگرانی‌ها از گسترش ویروس کرونا، روند صدور ویزا را متوقف کرده است؛ اما پیش‌تر مارک میلی، رییس‌ ستاد مشترک ارتش ایالات متحده، گفته بود که کشورش پیش از خروج کامل ‏نیروها از افغانستان، در حال برنامه‌ریزی خارج‌کردن مترجمان و شهروندانی که با نیروهای ‏امریکایی کار کرده اند، است‎.‎

آقای میلی در آن زمان، گفته بود که بسیاری از مترجمان و افراد دیگری که با ‏نیروهای امریکایی کار کرده اند، در معرض حملات طالبان قرار دارند و برنامه‌ی بیرون‌کردن آن‌ها ‏ادامه دارد‎.‎

گفتنی است که روند بررسی و صدور ویزا برای مترجمان افغانستان، ۸۰۰ روز بر آورد شده؛ اما بسیاری از مترجمان افغانستانی ادعا می‌کنند که چند سال می‌شود که آن‌ها درخواست ویزا کرده و تا هنوز دریافت نکرده اند.

این همه در حالی است که جو بایدن اوایل ماه می، دستور داد که نیروهای خارجی تا ۱۱ سپتمبر افغانستان را ترک خواهند کرد. تا اکنون ۴۰ درصد روند خروج تکمیل شده است.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
()
x