امرالله صالح: طالبان دختران و زنان افغانستان را گروگان گرفته اند

صبح کابل
امرالله صالح: طالبان دختران و زنان افغانستان را گروگان گرفته اند

امرالله صالح، معاون نخست ریاست‌جمهوری پیشین افغانستان نیز به بازداشت دختران معترض از سوی طالبان واکنش نشان داده و گفته است که طالبان دختران و زنان افغانستان را به گروگان گرفته اند.

آقای صالح روز پنج‌شنبه -۲۱ دلو-، در برگه‌ی فیسبوک خود نوشته است که طالبان زنان و دختران افغانستان را گروگان گرفته و برای رهایی آن‌ها، از جامعه‌ی جهانی و «عمدتا غیر اسلامی» باج می‌خواهند.

او افزوده است: «در تاریخ افغانستان بار اول است که رژیمی دختران جوان را از خانه‌های شان اختطاف می‌کند و با تمام بی‌شرمی و دیده‌درایی می‌گوید من خبر ندارم. مردم افغانستان با این گروه دروغ‌گو – متعصب و بی‌سر قابل جمع نیستند.»

با این حال، آقای صالح افزوده است که صف‌های مقاومت باید بیش‌تر تقویت شود؛ زیرا طالبان هم‌سویی با ارزش‌های تاریخی، فرهنگی و وطنی افغانستان ندارد. «این‌نیابتی‌ها و دست‌پرورده‌های راولپندی، مایه‌ی ننگ برای چهارگوشه‌ی کشور اند.»

این در حالی است که از بازداشت دختران معترض در کابل، چندین هفته گذشته است؛ اما با وجود درخواست نهادهای داخلی و بین‌المللی این بانوان تا هنوز از سوی طالبان آزاد نشده اند. تمنا زریابی پریانی، پروانه ابراهیم‌خیل، مرسل عیار و زهرا محمدی چهار دختر معترض اند که از سوی طالبان ربوده شده اند.