شهروندان افغانستان خواستار برکناری فوری رییس امنیت ملی شدند

عبدالرازق اختیاربیگ
شهروندان افغانستان خواستار برکناری فوری رییس امنیت ملی شدند

به دنبال حمله‌ی انتحاری در یک مراسم عروسی در غرب کابل، شهروندان افغانستان خواستار برکناری فوری رییس امنیت ملی کشور شده اند.

در خبرنامه‌ای که به نقل از شهروندان کشور به نشر رسیده، آمده است که عملیات نیروهای ارتش باید علیه هراس‌افگنان طالب افزایش یابد و یک بسیج ملی بر ضد تروریستان ایجاد شود.

در این خبرنامه، شهروندان افغانستان از حکومت خواسته اند که روند آزاد سازی هراس‌افگنان طالب را از زندان‌های کشور متوقف سازد و اراده‌ی جدی خود را برای شکست طالبان و داعش نشان بدهد.

آنان در این خبرنامه هم‌چنان از حکومت خواسته اند که برای احترام به قربانیان رویداد تروریستی روز گذشته در غرب کابل، ماتم ملی اعلام کنند.

شهروندان افغانستان در این اعلامیه از گفت‌وگوهای پس پرده امریکا با طالبان نیز انتقاد کرده و گفته اند :«امریکا در غیاب مردم افغانستان و ذهنیت عامه مردم امریکا، با طالبان تروریست پشت درهای بسته به مذاکره و تفاهم می‌پردازد. این عوامل سبب شده اند تا گروه‌های جنایت‌کار هر روز وقیحانه‌تر از روز پیش حضور ‌یابند و حالا از پیروزی و فتح سخن بگویند.»

آنان ضمن این که مسؤولان امنیتی را به بی کیفاتی متهم کرده‌اند، هم‌چنان خواستار برکناری فوری رییس امنیت ملی شدند.

این درحالی است که شنبه شب (۲۶اسد)  یک فرد انتحارکننده مواد انفجاری همراهش را در داخل یک سالن عروسی، در مربوطات حوزه‌ی ششم امنیتی شهر کابل منفجر کرد.

وزارت داخله‌ی افغانستان گفته است که در نتیجه‌ی این حمله، ۶۳ نفر جان باخته اند و ۱۸۲ تن دیگر زخمی شده اند.

هرچند گروه داعش مسؤولیت این رویداد را برعهده گرفته؛ اما حکومت و وزارت داخله آن را کار طالبان دانسته است. این در حالی است که طالبان در خبرنامه‌ای دست داشتن شان را در این رویداد رد کرده اند.