اعتمادی: بیش از شش هزار شکایت استینافی ثبت شده است

صبح کابل
اعتمادی: بیش از شش هزار شکایت استینافی ثبت شده است

مسؤولان کمیسیون رسیدگی به شکایت‌های انتخاباتی، از ثبت بیش از شش هزار شکایت استینافی در شماری از ولایت‌های افغانستان خبر می‌دهند.

چمن‌شاه اعتمادی، رییس دبیرخانه‌ی کمیسیون رسیدگی به شکایت‌های انتخاباتی، به روزنامه‌ی صبح کابل، می‌گوید که روز دوشنبه (۳۰ جدی) روند ثبت شکایت‌های استینافی به پایان رسید.

او می‌افزاید که به گونه‌ی مجموعی،۶۲۸۳ شکایت استینافی به ثبت رسیده و روند رسیدگی به آن، روز سه‌شنبه (۱ دلو) آغاز می شود.

کمیسیون مستقل انتخابات، در اول ماه جدی، نتیجه‌ی ابتدایی انتخابات ریاست‌جمهوری را پس از تکمیل بازشماری آرا، اعلام کرد. بر اساس این نتیجه، محمداشرف غنی، با گرفتن بیش از پنجاه درصد آرا در صدر و عبدالله عبدالله، در مقام دوم قرار گرفت. آقای غنی بیش از ۹۲۳ هزار رأی (۵۰.۶۴ درصد) و آقای عبدالله بیش از ۷۲۰ هزار رأی (۳۹.۵۲ درصد) به دست آورد.

بر اساس بررسی‌های ابتدایی از بیش از ۱۶هزار شکایت از این نتیجه، در دفاتر ولایتی کمیسیون رسیدگی به شکایت‌های انتخاباتی، فیصله شده است که آرای بیش از پنج هزار محل رأی‌دهی بازشماری شود.

با این حال، مسؤولان کمیسیون رسیدگی به شکایت‌های انتخاباتی، می‌گویند که بیشترین شکایت‌های استینافی ثبت‌شده تا کنون، از سوی تیم‌های انتخاباتی عبدالله عبدالله، محمداشرف غنی و گلب‌الدین حکمتیار است.

پس از پایان روند ثبت شکایت‌های استینافی، دفتر مرکزی کمیسیون رسیدگی به شکایت‌های انتخاباتی، در جریان ۱۵ روز به آن رسیدگی خواهد کرد.

قرار است پس از فیصله‌ی کمیسیون رسیدگی به شکایت‌های انتخاباتی، نتیجه‌ی نهایی انتخابات ریاست‌جمهوری اعلام شود.