انتقاد وزارت خارجه‌ی افغانستان از ازبیکستان به دلیل پذیرایی رسمی از هیات طالبان

صبح کابل
انتقاد وزارت خارجه‌ی افغانستان از ازبیکستان به دلیل پذیرایی رسمی از هیات طالبان

اخیرا هیات طالبان به رهبری عبدالغنی برادر به ازبیکستان رفته و با مقامات این کشور دیدار و گفت‌وگو کرده است.

تصاویری که از دیدار هیات طالبان و مقامات ازبیکستانی منتشر شده نشان می‌دهد که این گروه از سوی مقامات ازبیکستانی مورد استقبال قرار گرفته است، اما آنچه بیشتر در این تصاویر جلب توجه می‌کند، این است که هیات طالبان و مقامات ازبیکستان دور یک میز غذاخوری نشسته اند و چند تن از نوازندگان ظاهرا ازبیکستان برای شان نوازندگی می‌کنند.

استقبال ازبیکستان از طالبان با واکنش‌ شدید وزارت خارجه مواجه شده است.

در خبرنامه‌ای که امروز شنبه(۱۹اسد) از سوی این وزارت به نشر رسیده، آمده است: «افغانستان همیشه از همکاری‌های جهانی و منطقه‌ای به ویژه کشورهای همسایه به روند صلح در افغانستان استقبال کرده است و جمهوری ازبیکستان نیز به عنوان کشور برادر و همسایه آمادگی اش را در این راستا اعلام نموده بود؛ اما، شیوه‌ی پذیرایی رسمی از نمایندگان گروه طالبان و چگونگی گفت‌و‌گوها، نشان دهنده‌ی زمینه‌سازی گفت‌و‌گوهای صلح میان افغانستان و نمایندگان طالبان از سوی جمهوری ازبیکستان نیست.»

وزارت خارجه هم‌چنان از تمام کشورهای همسایه خواسته که به رهبری و مالکیت‌ افغان‌ها از پروسه‌ی صلح حمایت کنند و بر آن حرمت بگذارند.

این درحالی است که اخیرا هشتمین دور گفت‌وگوها میان امریکا و طالبان در قطر برگزار شد. هرچند تاکنون نتیجه‌ی این دور گفت‌وگوها اعلام نشده، اما گفته می‌شود که دو طرف به توافقات خوب رسیده‌اند.