در یک سال گذشته ۸۵۰ هزار مهاجر افغان به کشور بازگشته‌اند

صبح کابل
در یک سال گذشته ۸۵۰ هزار مهاجر افغان به کشور بازگشته‌اند

نورالرحمان اخلاقی، وزیر امور مهاجرین و عودت‌کنندگان، می‌گوید که در سال مالی ۱۳۹۹ خورشیدی، ۸۵۰ هزار مهاجر افغان از کشورهای میزبان به افغانستان بازگشته‌اند.

آقای اخلاقی که روز سه‌شنبه (۲۱ دلو)، در برنامه‌ی «حساب‌دهی دولت به ملت» سخن می‌زد، گفت که بازگشت دواطلبانه، با عزت و مصئون مهاجران، از اولویت‌های دولت افغانستان به شمار می‌رود.

او افزود: «عامل اصلی مهاجرت و بیجاشدگی در ۲۰ سال گذشته در افغانستان، طالبان اند. در حال حاضر بیش از ۶.۵ میلیون مهاجر افغان در خارج از کشور به سر می‌برند و افغانستان پس از سوریه، دومین کشور با بیشترین مهاجر در جهان است.»

به گفته‌ی آقای اخلاقی، در حال حاضر، دو و نیم میلیون مهاجر افغان در ایران، دو و نیم میلیون نفر در پاکستان و بیش از ۷۰۹ هزار نفر در کشورهای اروپایی به سر می‌برد.

او گفت که ترکیه، یونان، اندونیزیا و هند برای مهاجران، کشورهای مقصد نه؛ بلکه حیثیت دهلیز عبوری را دارند و موضوع عبور از این کشورها و رسیدن به کشور سومی، سبب شده تا مدیریت مهاجرت با چالش روبه‌رو شود.

وزیر امور مهاجرین و عودت‌کنندگان، همچنان گفت که در سال مالی ۱۳۹۹، حدود ۷۶ هزار و ۷۹۱ خانواده که ۵۳۶ هزار و ۹۰۷ نفر را شامل می‌شود، در افغانستان به مناطق امن بیجا شده‌اند.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
()
x