کمیسیون حقوق بشرافغانستان، شکنجه‌ی یک کودک شانزده ساله‌ی افغان در ایران را، جنایت بشری خواند

صبح کابل
کمیسیون حقوق بشرافغانستان، شکنجه‌ی یک کودک شانزده ساله‌ی افغان در ایران را، جنایت بشری خواند

به دنبال شکنجه شدن یک کودک شانزده ساله‌ی افغان در ایران، کمیسیون حقوق بشر اطمینان داده که برای تامین حقوق این کودک در سطح ملی و بین‌المللی داد خواهی می‌کند.

به تازگی، یک کودک شانزده ساله‌ی افغان از سوی رییس شورای محلی روستای«سلخ» در جزیره‌ی قشم ولایت هرمزگان ایران، مورد شکنجه و بدرفتاری قرار گرفته است.

کمیسیون حقوق بشر افغانستان با انتشار اعلامیه‌ی گفته است:«معیارهای بین‌المللی حقوق بشر به ویژه کنوانسیون حقوق کودک، تمام کشورها را ملزم کرده است که از حقوق کودکان در قلمرو تحت حاکمیت خود، بدون تبعیض حمایت کنند.»

در اعلامیه‌ی این کمیسیون آمده است که کودکان و خانواده‌های افغان برای رهایی از جنگ و خشونت، راه مهاجرت را در پیش گرفته و به کشورهای همسایه پناه برده‌اند که در گذشته نیز، کودکان افغان با چنین خشونت‌هایی به گونه‌ی متفاوت مورد سو استفاده و شکنجه قرار گرفته‌اند.

سه سال پیش، یک نو جوان ایرانی کودک شش ساله‌ی افغان به نام«ستایش» را در منطقه«ورامین» نخست مورد تجاوز قرار داده و سپس به قتل رساند.

بر اساس اعلامیه‌‌ی کمیسیون حقوق بشر:«کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان، ضمن تقبیح شدید این عمل جنایت‌کارانه، به خانواده‌ها و کودکان مهاجر افغان مقیم جمهوری اسلامی ایران، وعده می‌سپارد که برای تامین حقوق آن‌ها در سطح ملی و بین‌المللی دادخواهی کند.»

 کمیسیون حقوق بشر از وزارت خارجه‌ی افغانستان خواسته است که از یک‌سو جلو هرگونه آسیب رساندن جانی و مالی به شهروندان افغانستان را بگیرد و از سوی دیگر، پرونده‌ی شکنجه‌ی کودک شانزده‌ی ساله افغان را پی‌گیری و عاملان آن را مورد پی‌گرد عدلی و قضایی قرار دهد.

این در حالی است که وزارت امور خارجه افغانستان پس از شکنجه کودک شانزده ساله افغان اعلام کرد که درباره گزارش‌ها مبنی بر چگونگی شکنجه‌ی این کودک، تحقیق می‌کند.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
()
x