گفت‌وگوهای بین‌الافغانی صلح تا ساعتی دیگر در قطر آغاز می‌شود

محراب الدین ابراهیمی
گفت‌وگوهای بین‌الافغانی صلح تا ساعتی دیگر در قطر آغاز می‌شود

قرار است امروز یک‌شنبه (۱۶سرطان)، نشست دو روزه‌ای به منظور گفت‌وگوهای بین‌الافغانی صلح، در دوحه پایتخت قطر برگزار شود.

هیاتی متشکل از اعضای شورای عالی صلح، مقام‌های پیشین حکومتی، چهره‌های سیاسی، اعضای جامعه‌ی مدنی، نمایندگان رسانه‌ها و نمایندگان زنان، به منظور شرکت در این گفت‌وگوها، به دوحه پایتخت قطر رفته است.

شماری از اعضای این هیات، ابراز امیدواری کرده‌اند که نشست دوحه، دریچه‌ای برای آغاز گفت‌وگوهای بین‌الافغانی صلح باشد.

در همین حال، شورای عالی صلح، می‌گوید که دولت افغانستان، در برگزاری این نشست نقشی ندارد. سید غفور احمد جاوید، سخنگوی دبیرخانه‌ی شورای عالی صلح، به روزنامه‌ی صبح کابل می‌گوید که حتا، شماری از اعضای شورای عالی صلح که در این نشست شرکت می‌کنند نیز، از آدرس شخصی خودشان به قطر رفته‌اند.

از سویی هم، ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی گروه طالبان، به روزنامه‌ی صبح کابل می‌گوید که نمایندگان این گروه در قطر، تنها با افرادی دیدار و گفت‌وگو خواهند کرد که از آدرس شخصی خود در نشست بین‌الافغانی شرکت کنند.

او می‌افزاید: «موقف ما روشن است اگر اشخاصی به نمایندگی خودشان به‌گونه‌ی شخصی مثل افغان‌های دیگر اشتراک می‌کنند، با آن‌ها می‌نشینیم؛ ولی اگر کسی به نمایندگی از اداره‌ی کابل شرکت کند، طبیعی است که دیدار نمی‌کنیم».

نشست بین‌الافغانی دوحه، سومین نشست میان چهره‌های سیاسی و نمایندگان طالبان است. پیش از این، دو نشست بین‌الافغانی دیگر نیز در مسکو، پایتخت روسیه برگزار شده بود.

این نشست در حالی برگزار می‌شود که هفتمین دور گفت‌وگوهای صلح، میان زلمی خلیل‌زاد، نماینده‌ی امریکا و نمایندگان طالبان در قطر جریان دارد. رسانه‌های خارجی گزارش داده‌اند که نمایندگان امریکا و طالبان، تلاش می‌کنند تا در این دور گفت‌وگوها، پیش‌نویسی در مورد خروج نیروهای خارجی از افغانستان را تکمیل و نهایی سازند.