رهبر طالبان: شهروندانی که به بهانه‌ی مشکلات سیاسی افغانستان را ترک می‌کنند، به «نظام اسلامی» تهمت می‌زنند

صبح کابل
رهبر طالبان: شهروندانی که به بهانه‌ی مشکلات سیاسی افغانستان را ترک می‌کنند، به «نظام اسلامی» تهمت می‌زنند

ملا هیبت‌الله آخوندزاده، رهبر طالبان گفته است، آن‌عده از شهروندان افغانستان که کشور را به بهانه‌ی مشکلات سیاسی و اقتصادی ترک می‌کنند، برای گرفتن اقامت مجبور اند که به «اسلام و نظام اسلامی» تهمت بزنند و یا این که اسناد جعلی بسازند.

در توصیه‌نامه‌ی رهبر طالبان که سه‌شنبه‌شب -۱۶ قوس-، به نشر رسیده، آمده است که مهاجران افغانستان در مسیر راه‌ها و کمپ‌ها با وضعیت بسیار دشواری روبه‌رو شده که سبب ناراحتی هر شهروند دیگر می‌شود.

رهبر طالبان، گفته است: «بر اساس برخی برنامه‌های مغرضانه؛ عقائد، اخلاق و ارزش‌های معنوی شان با خطر مواجه می‌شود. به ‌جای این که لیاقت مسلکی بسیاری از آن‌ها برای رفاه و پیشرفت کشور خرچ شود، در آن‌جا صرف کارهای عادی و حتا کارهای حقیر می‌شود.»

او به والیان و مسؤولان ذی‌ربط و علمای دینی دستور داده که با آن‌عده افرادی که قصد مهاجرت دارند، دیدارهای مستقیم داشته باشد، مشکلات شان را بررسی و تلاش کنند برای آن یک راه‌حل مناسب پیدا کنند.

رهبر طالبان به نیروهای این گروه نیز دستور داده است که تدابیر امنیتی را بیش‌تر کنند تا کسی فرصت «ارعاب و ترساندن» دیگران را نداشته باشد و موانع در برابر خدمات و فعالیت‌های تاجران و کسبه‌کاران به وجود نیاید.