هیأتی از چهره‌های سیاسی به منظور دیدار با نمایندگان طالبان به قطر رفت

صبح کابل
هیأتی از چهره‌های سیاسی به منظور دیدار با نمایندگان طالبان به قطر رفت

هیأتی از چهره‌های سیاسی افغانستان، امروز شنبه (۱۵سرطان)، به منظور دیدار و گفت‌وگوها با نمایندگان طالبان، عازم دوحه، پایتخت قطر شده‌ است.

شماری از اعضای شورای عالی صلح، مقام‌های پیشین حکومتی، چهره‌های سیاسی، اعضای جامعه‌ی مدنی، نمایندگان رسانه‌ها و نمایندگان زنان، از اعضای این هیأت استند.

قرار است نشست دو روزه‌ای به منظور گفت‌وگوهای بین‌الافغانی، فردا یک‌شنبه (۱۶سرطان)، در دوحه پایتخت قطر برگزار شود.

سخنگوی ریاست جمهوری، پیش از این گفته بود که حکومت وحدت ملی، در نشست بین‌الافغانی‌ای که در قطر برگزار می‌شود، هیچ نقشی نخواهد داشت.

صدیق صدیقی، سخنگوی ریاست جمهوری، در برگه‌ی تویتر خود نگاشته بود: «نشست دوحه که به تاریخ ۷ و ۸ ماه جولای برگزار می‌شود، حکومت نقشی در آن ندارد. این نشست با کمک کشور آلمان و توسط یک نهاد معتبر آلمانی برگزار می‌شود و اشتراک‌کنندگان با ظرفیت‌های شخصی خود در این نشست شرکت می‌کنند و حکومت وحدت ملی، در این راستا نقشی نخواهد داشت.»

از سویی هم، سهیل شاهین، سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر، هفته‌ی قبل گفته بود که این گروه برای آغاز گفت‌وگوهای بین‌الافغانی آماده است؛ اما زمانی این گفت‌وگوها آغاز خواهد شد که جدول خروج نظامیان خارجی در حضور ناظران بین‌المللی اعلام شود. او تاکید کرده بود: «با اداره‌ی کابل به‌عنوان حکومت افغانستان وارد گفت‌و‌گو نخواهیم شد.»

پیش از این، گروه طالبان، حاضر نشده است تا با حکومت افغانستان وارد گفت‌وگوهای صلح بین‌الافغانی شود. این گروه، حکومت افغانستان را دست‌نشانده‌ی امریکا می‌داند.