هزینه‌ی مبارزات انتخاباتی نامزدان ریاست‌جمهوری اعلام شد

صبح کابل
هزینه‌ی مبارزات انتخاباتی نامزدان ریاست‌جمهوری اعلام شد

کمیسیون مستقل انتخابات، گزارش مصارف مالی نامزدان ریاست‌جمهوری در جریان مبارزات انتخاباتی را همگانی کرد.

این کمیسیون، روز سه‌شنبه (۷ عقرب) با نشر اعلامیه‌ای گفته است که از میان ۱۸ نامزد ریاست‌جمهوری، ۱۰ نفر مصارف مالی ‌شان در جریان مبارزات انتخاباتی را ارائه کرده اند.

بر اساس این اعلامیه، مصرف مجموعی ۱۰ نفر از نامزدان ریاست‌جمهوری در مبارزات انتخاباتی، به ۲۴۱ میلیون و ۶۵۵ هزار افغانی رسیده است.

کمیسیون مستقل انتخابات گفته است که از میان نامزدان ریاست‌جمهوری، محمد اشرف‌غنی با مصرف بیشترین پول، در رده‌ی اول و غلام‌فاروق نجرابی با مصرف کم‌ترین پول، در رده‌ی آخر قرار دارند.

بر اساس این گزارش، محمد اشرف‌غنی، ۲۰۱۱۶۰۵۱۳ افغانی، عبدالله عبدالله، ۲۰۹۹۷۶۴۵ افغانی، محمدحکیم تورسن، ۳۲۸۳۳۳۹ افغانی، عبداللطیف پدرام، ۱۲۳۸۹۶۸ افغانی، نورالحق علومی، ۲۹۷۳۸۱۰ افغانی، عنایت‌الله حفیظ، ۳۸۹۵۳۷۵ افغانی، سیدنورالله جلیلی، ۶۷۸۴۰۰۰ افغانی، نوررحمان لیوال، ۴۶۸۰۰۹ افغانی، محمدشهاب حکیمی، ۷۱۲۱۳۱ افغانی و غلام‌فاروق نجرابی، ۱۸۶۵۰۰ افغانی مصرف کرده ‌اند.

کمیسیون مستقل انتخابات، افزوده است که فرامرز تمنا، احمدولی مسعود، رحمت‌الله نبیل، شیدامحمد ابدالی، گلب‌الدین حکمت‌یار، محمدابراهیم الکوزی، محمدحنیف اتمر و زلمی رسول، گزارش مالی خود را ارائه نکرده اند.

عبدالعزیز ابراهیمی، سخنگوی کمیسیون مستقل انتخابات، به روزنامه‌ی صبح کابل می‌گوید، نامزدانی که گزارش مصارف مالی خود را ارائه نکرده اند، متخلف شمرده شده و به کمیسیون شکایت‌های انتخاباتی معرفی خواهند شد.

کمیسیون مستقل انتخابات، بیشترین هزینه‌ی مبارزات دوماهه‌ی انتخاباتی را برای هر نامزد، ۴۴۲ میلیون افغانی تعیین کرده بود.

روند مبارزات انتخاباتی، در ششم اسد سال جاری میان ۱۸ نامزد ریاست‌جمهوری آغاز شد و تا سوم ماه میزان ادامه یافت. در جریان روند مبارزات انتخاباتی، شماری از نامزدان به نفع تیم انتخاباتی دولت‌ساز کنار رفتند؛ اما به دلیل این که بخشی از دوره‌ی مبارزات انتخاباتی را سپری کرده بودند، بر اساس قانون انتخابات، مکلف به ارائه‌ی گزارش مالی خود استند.