ترکیه بیش از ۲۰۰ پناه‌جوی افغانستانی را بازداشت کرد

صبح کابل
ترکیه بیش از ۲۰۰ پناه‌جوی افغانستانی را بازداشت کرد

مقام‌های دولت ترکیه و سازمان بین‌المللی مهاجرت، اعلام کرده اند که گارد ساحلی ترکیه، بیش از ۲۰۰ پناه‌جوی افغانستانی را که از طریق دریای اژه به سمت اروپا در حرکت بودند، بازداشت کرده است.

به نقل از خبرگزاری رویترز، مقام‌های گارد ساحلی ترکیه، گفته اند که این افراد، روز چهارشنبه -۶ اسد-، در دریای اژه در حالی بازداشت شدند که با قایق به سوی ایتالیا در حرکت بودند.

مقام‌های ترکیه، گفته اند که گارد ساحلی، یک قایق را با ۲۳۱ نفر پناه‌جو در دریای اژه گرفت که از این، میان ۲۰۸ تن آنان شهروندان افغانستان و سایر سرنشین‌های آن، از کشورهای سوریه، ایران، اریتره و پاکستان بودند.

گارد ساحلی ترکیه، دو شهروند ترک را نیز که مالک قایق بودند بازداشت کرده و پناه‌جویان بازداشت شده را به مرکز اخراج در شهر ایواچیک در غرب این کشور، فرستاده است.

این پناه‌جویان، در حالی بازداشت شده اند که پس از خروج نیروهای خارجی از افغانستان و افزایش ناامنی‌ها، روزانه صدها نفر از راه قاچاق به ایران و از آن‌جا به ترکیه می‌روند.

در حال حاضر، ترکیه میزبان بیش از ۳ میلیون پناه‌جوی سوری است و مقام‌های ترکی تلاش دارند تا از موج پناه‌جویان افغانستان به این کشور جلوگیری کنند، به همین منظور این کشور در حال ساخت یک دیوار به امتداد ۶۴ کیلومتر در مرز با ایران است.

ترکیه، یکی از گذرگاه‌های رسیدن بسیاری از پناه‌جویان آسیایی به کشورهای اروپایی است و در حال حاضر، پناه‌جویان افغانستانی زیادی در این کشور به سر می‌برند که بر اساس آمار آژانس پناهندگان سازمان ملل متحد و کمیساریای عالی پناهندگان، بیش از ۱۰۰ هزار پناه‌جوی افغانستانی در سال گذشته در ترکیه حضور داشتند.