علمای افغانستان مقیم ترکمنستان جنگ جاری را محکوم کردند

صبح کابل
علمای افغانستان مقیم ترکمنستان جنگ جاری را محکوم کردند

شماری از علما و روحانیون افغانستان مقیم ترکمنستان، جنگ جاری در کشور را محکوم کرده و خواستار آتش‌بس سرتاسری شدند.

در خبرنامه‌ای که روز جمعه (۲۰ حمل)، از سوی وزارت خارجه به نشر رسیده، آمده است که علما و روحانیون افغانستان در ترکمنستان، از قطع جنگ و برقراری آتش‌بس در کشور اعلام حمایت کردند.

در این خبرنامه آمده است، که جنگ جاری در افغانستان غیرشرعی بوده و طالبان با قبول آتش‌بس زمینه‌ی توسعه اقتصادی و تأمین ثبات و امنیت را در افغانستان فراهم سازند.

در خبرنامه آمده است: «علما و روحانیون مقیم ترکمنستان، ادامه‌ی ترورهای هدفمند و قتل و کشتار نخبه‌گان سیاسی، دینی، مدنی و فرهنگی کشور را مصداق اصلی جهل و نادانی و در مغایرت با تعالیم اسلامی خوانده، انکشاف اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی و آینده‌ی روشن کشور را نیازمند داشتن کدرهای ورزیده در عرصه‌های مختلف دانستند.»

این در حالی است که چندی پیش، اتحادیه‌ی جهانی علمای مسلمان نیز، حمله بر غیرنظامیان در افغانستان را محکوم کرده و آن را خلاف آموزه‌های ادیان آسمانی و قوانین جهانی خوانده است.

اتحادیه‌ی جهانی علمای مسلمان که در قطر موقعیت دارد، در آن زمان از تمام علمای دینی و دانشمندان در سراسر جهان خواسته بود که در روشنایی احکام قرآن و احادیث نبوی، جنگ و خون‌ریزی را نکوهش و برای برقراری آتش‌بس و پایان خشونت‌ها در افغانستان، تلاش کنند.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
()
x