مجلس نمایندگان: با توجه به وضعیت جاری، باید از نیروهای دفاعی و امنیتی حمایت شود

صبح کابل
مجلس نمایندگان: با توجه به وضعیت جاری، باید از نیروهای دفاعی و امنیتی حمایت شود

به دنبال گسترش دامنه‌ی جنگ به مناطق مختلف افغانستان، مجلس نمایندگان، حمایت خود را از نیروهای دفاعی و امنیتی اعلام کرد.

در نشست عمومی امروز (چهارشنبه، ۵ جوزا)، مجلس نمایندگان، برخی از نمایندگان نسبت به افزایش ناامنی و درگیری در مناطق مختلف افغانستان ابراز نگرانی کردند.

حبیب‌الرحمان پدرام، نماینده‌ی مردم هرات در مجلس، گفت: «با گذشت هر روز، جغرافیای بیشتری در کام طالب فرو می‌رود. به هرات رفتم و از شهر و ولسوالی‌ها دیدار کردم. بخش بزرگ جغرافیای هرات در تسلط طالبان است و در اکثر ولسوالی‌ها، حکومت تنها بر بازار و ساختمان ولسوالی کنترل دارد. این وضعیت، تنها محدود به هرات نیست و در تمام ولایت‌ها همین‌گونه است.»

آقای پدرام، از حکومت افغانستان خواست که به وضعیت جاری توجه کرده و اقدام‌های عملی را برای سکوب جنگ‌جویان طالب روی دست گیرد.

شمار دیگری از نمایندگان مجلس نیز، نسبت به افزایش ناامنی در ولایت‌های شان ابراز نگرانی کردند.

از سویی هم، احمدجاوید جیحون، معاون اول مجلس نمایندگان که ریاست نشست عمومی امروز را به عهده داشت، گفت که در این شرایط مهم تاریخی، پشتیبانی و حمایت از نیروهای دفاعی و امنیتی، وجیبه‌ی ملی همه شهروندان افغانستان است.

او گفت: «از یک طرف نیروهای امنیتی و دفاعی به روحیه‌دادن نیاز دارند و از طرف دیگر، فداکاری‌های آن‌ها ایجاب می‌کند که در کنار آن‌ها ایستاد شویم.»

این در حالی است که اخیرا، گروه طالبان بارها ادعا کرده که شماری از ولسوالی‌ها را سقوط داده ‏است؛ اما وزارت دفاع، هم‌واره با رد این موضوع، گفته که نیروهای دفاعی و امنیتی، از این ولسوالی‌ها عقب‌نشینی تکتیکی ‏کرده اند.‏