عبدالله عبدالله: گفت‌وگوهای بین‌الافغانی به زودی آغاز می‌شود

صبح کابل
عبدالله عبدالله: گفت‌وگوهای بین‌الافغانی به زودی آغاز می‌شود

عبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصالحه‌ی ملی، اعلام کرده است که گفت‌وگوهای بین‌الافغانی، به زودی آغاز خواهد شد.

آقای عبدالله، روز پنج‌شنبه (۱۵ جوزا)، در دیدار با اعضای رهبری کمیسیون مستقل حقوق بشر، گفته است که به زودی، گفت‌وگوهای صلح میان هیأت دولتی و گروه طالبان، آغاز خواهد شد.

او افزوده است: «مردم افغانستان در جریان گفت‌وگوها قرار خواهند داشت. هیأت مذاکره‌کننده‌ی افغانستان، ارزش‌های حقوق بشری و حقوق مدنی افراد را در‌ گفت‌وگوهای صلح به عنوان اصل اساسی در نظر خواهد گرفت.»

آقای عبدالله، تأکید کرده است که مردم افغانستان، تشنه‌ی صلح اند، اما صلح نباید دست‌آوردهای چندین ساله‌ی مردم را تهدید کند؛ چنین صلحی نتیجه‌ی معقول و پایداری به دنبال نخواهد داشت.

او، تأکید کرده است که ارزش‌های حقوق بشری، از مهم‌ترین دست‌آوردهای نظام جدید افغانستان است و این ارزش‌ها، هرگز معامله نخواهد شد.

آقای عبدالله، نقش کمیسیون مستقل حقوق بشر و نهادهای حقوقی و مدنی را در روند صلح مؤثر خوانده و گفته است که شورای عالی مصالحه‌ی ملی، از تلاش‌های آن‌ها حمایت می‌کند.

از سویی هم، نعیم نظری، عضو کمیسیون مستقل حقوق بشر، از شکل‌گیری شورای عالی مصالحه‌ استقبال کرده و ابراز امیدواری کرده است که این گام، منتج به صلح پایدار و سراسری در افغانستان شود.

این در حالی است که رییس‌جمهور غنی نیز، چند روز پیش، در ویدیو کنفرانسی با مایک پومپئو، وزیر خارجه‌ی امریکا، در مورد اقدامات بعدی در پروسه‌ی صلح و محل برگزاری مذاکرات بین‌الافغانی، گفت‌وگو کرده بود.