عبدالله عبدالله: بسته‌شدن مکاتب به روی دختران، خلاف انتظارات مردم افغانستان است

صبح کابل
عبدالله عبدالله: بسته‌شدن مکاتب به روی دختران، خلاف انتظارات مردم افغانستان است

عبدالله عبدالله، رییس پیشین شورای عالی مصالحه‌ی ملی به بسته‌ماندن مکاتب دخترانه واکنش نشان داده و گفته است که دروازه‌‌‌های مکاتب باید به روی دختران و پسران افغانستان برای ادامه‌ی درس و تحصیل باز باشد.

آقای عبدالله روز چهارشنبه -۳ حمل-، در برگه‌ی فیسبوکش نوشته است که دسترسی به تعلیم و تربیه، از حقوق اساسی اسلامی و مدنی شهروندان افغانستان است و مسؤولان وظیفه دارند که زمینه‌ی درس و تعلیم معیاری را فراهم کنند.

او در ادامه، نوشته است: «بسته‌شدن مکاتب به روی دختران در آغاز سال تعلیمی، خلاف توقع و انتظارات مردم افغانستان است. امیدواریم مسؤولان برای رفع این مشکل اقدام کنند تا زمینه‌ی برگشت دختران کشور به درس و تعلیم هرچه زودتر فراهم شود.»

این در حالی است که قرار بود مکاتب دخترانه امروز چهارشنبه -۳ حمل-، به روی همه‌ی دانش‌آموزان باز شود؛ اما وزارت معارف طالبان، مکاتب دخترانه بالاتر از صنف ششم را تعطیل اعلام کرد.

عزیز احمد ریان، سخن‌گوی وزارت معارف طالبان در یک نشست خبری، گفت که روز گذشته رهبری طالبان با فرستادن نامه‌ای به این وزارت دستور داده که تا زمان طرح لباس مناسب، مکاتب دخترانه هم‌چنان بسته بمانند.

او، گفت: «هر وقت که مطابق شریعت، رسم و رواج و فرهنگ افغانی لباس مکتب طراحی شد، پس از آن بر اسا حکم رهبری طالبان مکاتب دخترانه آغاز خواهد شد.»