کمیسیون حقوق بشر: طرف‌های درگیر حمله بر اهداف غیرنظامی را متوقف کنند

صبح کابل
کمیسیون حقوق بشر: طرف‌های درگیر حمله بر اهداف غیرنظامی را متوقف کنند

کمیسیون مستقل حقوق بشر، با نشر یافته‌هایی ابتدایی‌ای، گفته است که در جریان ۵ روز گذشته، در نتیجه‌ی درگیری میان نیروهای امنیتی و دفاعی و جنگ‌جویان طالب، ۳۷ غیرنظامی کشته شده اند و ۵۷ غیرنظامی دیگر زخم برداشته اند.

در اعلامیه‌ای که روز سه‌شنبه (۱۰ سرطان)، از سوی کمیسیون مستقل حقوق بشر منتشر شده، آمده است که از تاریخ ۵ تا ۹ سرطان، در نتیجه‌ی درگیری میان نیروهای امنیتی و دفاعی و جنگ‌جویان طالب، تلفات سنگینی به غیرنظامیان وارد شده است.

بر اساس اعلامیه، در پنجم سرطان، در نتیجه‌ی حمله‌ی هوایی نیروهای ارتش بر مواضع طالبان در روستای وزیرآباد ولسوالی بلخ، دو کودک، یک زن و یک مرد که عضو یک خانواده بودند، کشته شدند و و دو مرد، دو زن و یک کودک دیگر، زخم برداشتند.

در اعلامیه آمده است که در هفتم سرطان، در نتیجه‌ی تیراندازی سربازان ارتش در روستای چانجیر ولسوالی نادعلی ولایت هلمند، یک کودک جان باخته و ۳ کودک دیگر زخمی شده اند.

کمیسیون مستقل حقوق بشر، گفته است که در هفتم سرطان، در نتیجه‌ی اصابت گلوله‌ی هاوان نیروهای امنیتی بر منزل مسکونی در روستای دیچی‌خانه ولسوالی قرغان ولایت فاریاب، چهار عضو یک خانواده به شمول یک مرد، یک زن و دو کودک، زخمی شده‌اند و یک کودک، جان باخته است.

این کمیسیون، افزوده است که در هشتم سرطان، در نتیجه‌ی برخورد موتر حامل غیرنظامیان با ماین کنارجاده‌ای در روستای شیخی‌مانده ولسوالی واشیر ولایت هلمند، هشت عضو یک خانواده به شمول زنان و کودکان جان باخته اند.

بر اساس اعلامیه، در نهم سرطان، در نتیجه‌ی حمله راکتی در بازار کهنه‌ی ولسوالی سنگین ولایت هلمند که حکومت و طالبان یک‌دیگر را متهم به انجام آن کرده اند، ۲۳ غیرنظامی جان باخته اند و ۴۵ غیرنظامی دیگر زخمی شده اند.

کمیسیون مستقل حقوق بشر، تأکید کرده است که با توجه به ابراز علاقه‌ی طرف‌ها به آغاز مذاکرات بین‌الافغانی، توقع می‌رود که با رعایت حقوق بشردوستانه، مسؤولیت پذیرانه‌تر از پیش رفتار کنند و این گونه تعهد خود را به رعایت حقوق بین‌المللی بشردوستانه، در عمل به اثبات برسانند.

کمیسیون مستقل حقوق بشر، این حمله ها را مصداق جنایت جنگی دانسته و از طرف‌های درگیر خواسته است که حمله بر اهداف غیرنظامی را متوقف کرده و قواعد بین‌المللی بشردوستانه را رعایت کنند.

این کمیسیون، از نهادهای مسؤول، خواستار تحقیق همه‌جانبه درباره‌ی این حمله‌ها به منظور اجرای عدالت بر عاملان و تأمین حقوق قربانیان شده است.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
()
x