مایک پومپیو: خروج نیروهای خارجی با درنظرداشت شرایط افغانستان صورت می‌گیرد

صبح کابل
مایک پومپیو: خروج نیروهای خارجی با درنظرداشت شرایط افغانستان صورت می‌گیرد

رییس جمهور غنی و وزیر خارجه‌ی امریکا، تعهد ایالات متحده مبنی بر کاهش شمار نیروهای خارجی بر اساس شرایط افغانستان را، مورد بحث قرار داده ‌اند.

صدیق صدیقی، سخنگوی ریاست‌جمهوری، در برگه‌ی تویتر خود نگاشته است: «در گفت‌وگوی تلفونی اخیر میان رییس‌جمهور غنی و مایک پومپیو، وزیر خارجه‌ی امریکا، موضوع تعهد آن کشور مبنی بر کاهش شمار نیروهای خارجی بر اساس شرایط افغانستان، مورد بحث قرار گرفته است.»

آقای صدیقی افزوده است که در این گفت‌وگوی تلفونی، وزیر خارجه‌ی امریکا، اطمینان داده است که در استراتیژی ایالات متحده تغییری به میان نیامده و کاهش شمار نیروهای خارجی، با درنظرداشت شرایط افغانستان صورت می‌گیرد.

این در حالی است که پیش از این، وزیر خارجه‌ی امریکا، گفته بود که دونالد ترامپ، قصد دارد تا قبل از برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۲۰۲۰ این کشور، روند خروج نظامیان امریکایی از افغانستان را آغاز کند.

او در پاسخ به پرسشی در مورد خروج نظامیان امریکایی تا ماه نوامبر سال آینده از افغانستان، گفته بود که این دستور را از دونالد ترامپ، رییس جمهوری ایالات متحده دریافت کرده است.

ایالات متحده‌ی امریکا، در جریان چند ماه گذشته، تلاش‌های خود را برای دست‌یافتن به توافق صلح با طالبان، آغاز کرده است. گفته شده که یکی از موضوعات اساسی‌ای که میان زلمی خلیل‌زاد و نمایندگان طالبان در دوحه مورد بحث قرار گرفته، خروج هر چه زودتر نیروهای خارجی از افغانستان بوده است.