امرالله صالح: خلیل‌زاد «جمهوریت» را یک بز قربانی می‌دانست

صبح کابل
امرالله صالح: خلیل‌زاد «جمهوریت» را یک بز قربانی می‌دانست

امرالله صالح، معاون نخست ریاست‌جمهوری پیشین افغانستان، می‌گوید که زلمی خلیل‌زاد جمهوریت را به عنوان بز قربانی می‌دانست که تا لحظه‌ی ذبح از آن مراقبت می‌کند.

آقای صالح در واکنش به حرف‌های تازه‌ی زلمی خلیل‌زاد، نماینده‌ی پیشین وزارت خارجه‌ی امریکا برای صلح افغانستان، گفته است که خلیل‌زاد معمار این طرح بزرگ برای شکست افغانستان بود و مصاحبه‌های کنونی او، نمی‌تواند «بوی تعفن» این شکست را پاک کند.

او در ادامه گفته است: «به جای این که وقوع فاجعه را بپذیرند، هنوز هم تلاش می‌کنند تا افغان‌ها را به‌عنوان طرف جرم معرفی کنند، بر زخم‌های شان نمک بزنند و از نیازها و ناامیدی‌شان سوءاستفاده کنند.»

این در حالی است که اخیرا زلمی خلیل‌زاد، نماینده‌ی پیشین وزارت خارجه‌ی امریکا برای صلح افغانستان، گفته که لجاجت محمداشرف غنی، رییس‌جمهور پیشین افغانستان و خودخواهی نخبگان این کشور، دو عامل عمده برای شکست نظام در افغانستان بوده است.

آقای خلیل‌زاد که روز چهارشنبه -۵ عقرب-، در یک نشست مجازی در بنیاد گارنگی امریکا صحبت می‌کرد، گفت که عدم تمایل سربازان افغانستان برای مبارزه با طالبان نیز در سقوط سریع این کشور نقش داشته است.

او افزوده است که اشتباه‌ محاسباتی رییس‌جمهور غنی این بود که او هیچ گاهی باور نمی‌کرد که ایالات متحده افغانستان را ترک کند: « تلاش کردم او را متقاعد کنم که رییس‌جمهور ترامپ بسیار جدی است. او گفت نه،‌ استخبارات و اردو چیزی دیگری برایم گفتند.»

زلمی خلیل‌زاد هم‌چنان در این نشست از شکست و فروپاشی حکومت طالبان هشدار داد و گفت که اگر حکومت طالبان به شکست مواجه شود، بحران انسانی رخ خواهد داد و افزون بر آن، عامل بی‌ثباتی در منطقه می‌شود.