افغانستان عضویت «کمیسیون مقام زن سازمان ملل متحد» را به دست آورد

صبح کابل
افغانستان عضویت «کمیسیون مقام زن سازمان ملل متحد» را به دست آورد

عادله راز، نماینده‌ی دائمی افغانستان در سازمان ملل متحد، گفته است که برای نخستین بار، افغانستان عضویت «کمیسیون مقام زن سازمان ملل متحد» را برای یک دوره‌ی چهار ساله، به دست آورده است.

بانو راز، روز سه‌شنبه (۲۵ سنبله)، در برگه‌ی تویترش نوشت که این عضویت، به دنبال انتخابات اعضای شورای اقتصادی و اجتماعی سازمان ملل متحد، به دست آمده است.

افغانستان، چین و هند، کشورهایی بودند که برای به دست آوردن عضویت در کمیسیون مقام زن سازمان ملل متحد، رقابت کردند.

هند و افغانستان، توانستند بیشترین آرای ۵۴ کشور عضو سازمان ملل متحد را به دست آورند؛ اما، چین نتوانست آرای لازم را برای عضویت در این کمیسیون، از آن خود کند.

با این حال، دفتر نمایندگی دائمی افغانستان در سازمان ملل متحد، در برگه‌ی رسمی تویترش، نوشته است: «خوشحالیم که پیروزی تاریخی افغانستان را در انتخابات کمیسیون وضعیت زنان سازمان ملل متحد برای دوره‌ی ٢٠٢١-٢٠٢٥ اعلام می‌کنیم. از زمان عضویت افغانستان در سازمان ملل متحد، این نخستین بار است که افغانستان، عضويت اين کمیسیون مهم را بدست آورده است.»

این نمایندگی، افزوده است که عضویت افغانستان در «کمیسیون مقام زن سازمان ملل متحد»، می‌تواند به ارزش فعالیت‌های سازمان ملل در راستای مبارزه برای عدالت و برابری بی‌افزاید.

نمایندگی دائمی افغانستان در سازمان ملل متحد، گفته است که «کمیسیون مقام زن سازمان ملل متحد»، یکی از کمیسیون‌های فعال شورای اقتصادی و اجتماعی این سازمان است.

صدیق صدیقی، سخن‌گوی ریاست‌جمهوری، در برگه‌ی تویترش نوشته است: «این یک دست‌آورد تاریخی است. زنان افغان، در حال حاضر، نقش مهمی در تغییر شکل آینده‌ی افغانستان دارند و با عزم راسخ، از هر فرصتی، برای پیشبرد حقوق زنان در سطح جهانی، استفاده می‌کنند.»

از سویی هم، رونالد کوبیا، نماینده‌ی ویژه‌ی اتحادیه‌ی اروپا برای افغانستان، عضویت افغانستان در «کمیسیون مقام زن سازمان ملل متحد» را تبریک گفته و افزوده است که شنیدن صدای زنان افغان، قطعا مهم خواهد بود.

کمیسیون مقام زن سازمان ملل متحد، مسؤولیت بررسی وضعیت زنان را به عهده دارد. این کمیسیون، در سطح جهانی، یک نهاد اصلی بین‌الحکومتی است که به گونه‌ی ویژه، به خاطر مساوات جندر و رشد توانمندی زنان، فعالیت می‌کند.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
()
x