بوریس جانسون: نمی‌توانیم یک چک کاملا سفید برای دولت طالبان بنویسیم

صبح کابل
بوریس جانسون: نمی‌توانیم یک چک کاملا سفید برای دولت طالبان بنویسیم

بوریس جانسون، نخست‌وزیر بریتانیا می‌گوید، تا زمانی که اطمینان حاصل نکند افغانستان بار دیگر به پناه‌گاهی برای تروریزم و کشور مواد خدر  تبدیل نمی‌شود، هیچ چک سفیدی برای دولت طالبان نمی‌نویسد.

آقای جانسون که روز چهارشنبه -۵ عقرب-، در نشست مجلس عوام بریتانیا صحبت می‌کرد، گفت که دولت بریتانیا تعهدات کمک سالانه بشردوستانه‌ی خود به افغانستان را دوبرابر تا ۲۸۶ میلیون پوند افزایش داده است.

در این نشست رییس حزب محافظه‌کار بریتانیا خطاب به جانسون، گفت که پس از تسلط طالبان در افغانستان، وضعیت بشردوستانه در این کشور  به شدت متأثر شده است. «برنامه‌ی جهانی غذا تخمین می‌زند که بیش از نیمی از جمعیت، حدود ۲۲٫۸ میلیون نفر، با خطر گرسنگی روبه‌رو استند – ۳٫۲ میلیون کودک زیر پنج سال نیز با سوءتغذیه مواجه اند.»

با این حال، جانسون در پاسخ به او گفت: «آنچه در حال حاضر نمی‌توانیم انجام دهیم این است که یک چک کاملاً سفید برای دولت طالبان بنویسیم، ما باید اطمینان حاصل کنیم که آن کشور به بهشت ​​تروریزم و ​​کشور مواد مخدر تبدیل نمی‌شود.»

این در حالی است که به تازگی آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد نیز هشدار داده که افغانستان در حال تبدیل‌شدن به بزرگ‌ترین بحران انسانی در سطح جهان است.

آقای گوترش این موضوع را روز سه‌شنبه -۴ عقرب-، در برگه‌ی تویترش بیان کرد و گفت که سازمان ملل در رقابت با زمان است تا که در زمستان پیش‌ رو، برای شهروندان افغانستان کمک‌های بشردوستانه ارایه کند.

او از جامعه‌ی جهانی خواسته است که به منظور حمایت از افراد آسیب‌پذیر با سازمان ملل یک‌جا اقدام کنند.