پیشنهاد فیفا: مجلس نمایندگان به گونه‌ی مشروط کلیات بودجه‌ی ۱۴۰۰ را تصویب کند

صبح کابل
پیشنهاد فیفا: مجلس نمایندگان به گونه‌ی مشروط کلیات بودجه‌ی ۱۴۰۰ را تصویب کند

موسسه‌ی اجتماع انتخابات آزاد و عادلانه‌ی افغانستان (فیفا)، جنجال‌های اخیر میان حکومت افغانستان و مجلس نمایندگان بر سر پیش‌نویس بودجه‌ی سال مالی ۱۴۰۰ خورشیدی را نگران‌کننده خوانده است.

در اعلامیه‌ای که روز پنج‌شنبه (۲ دلو)، از سوی فیفا منتشر شده، آمده است که تفاوت دیدگاه‌ها بر سر پیش‌نویس بودجه‌ی سال مالی ۱۴۰۰ خورشیدی میان مجلس نمایندگان و حکومت، نباید از سطح تفاوت‌نظر فراتر رفته و سبب تقابل و رویکرد خصمانه میان دو قوه شود.

فیفا، گفته است که دو طرف باید با خویشتن‌داری، برای رفع کاستی‌ها و خلاها بیشتر روی این سند کار کنند.

این نهاد، گفته است که مطالبه‌ی پارلمان در پیوند به عادلانه‌سازی حقوق کارمندان ملکی و نظامی، مشروع و قانونی است و وزارت مالیه باید طرحی را در این زمینه تهیه و برای تصویب به ‌پارلمان ارایه کند.

در اعلامیه آمده است: «از آن جایی که بخش بزرگ از بودجه‌ی ۴۵۲ میلیارد افغانی پیش‌بینی‌شده برای سال ۱۴۰۰ را حقوق کارمندان دولت تشکیل می‌دهد و هرگونه تغییر در آن به هدف رفع نابرابری‌ها به فرصت زمانی بیشتری نیاز دارد، فیفا به مجلس نمایندگان پیشنهاد می‌کند تا کلیات سند بودجه ۱۴۰۰ را به‌شکل مشروط تصویب کند؛ طوری که در آن حکومت به ارایه‌ی طرح عادلانه‌‌سازی حقوق کارمندان دولت در سند متمم بودجه ۱۴۰۰ با آغاز اجلاس پنجم دور هفدهم مکلف شود.»

بر اساس اعلامیه، مجلس نمایندگان و وزارت مالیه در مشوره با نهادهای دخیل با استفاده از این فرصت می‌توانند مشترکا روی طرح عادلانه‌سازی حقوق کارمندان دولتی کار کنند.

فیفا، همچنان گفته است که برای رفع جنجال پیش‌آمده میان حکومت و مجلس نمایندگان بر سر بودجه ۱۴۰۰، طرحی جامع را که شامل پیشنهادات مشخصی برای رفع مشکل پیش‌آمده باشد را تهیه و با شورای ملی و وزارت مالیه در میان گذاشته است.

گفتنی است که تا اکنون مجلس نمایندگان دو بار پیش‌نویس بودجه‌ی سال مالی ۱۴۰۰ خورشیدی را رد کرده و قرار است پیش‌نویس سوم نیز هفته‌ی آینده به مجلس نمایندگان فرستاده شود.