یونیسف: ۱۴ میلیون کودک در افغانستان غذای کافی برای خوردن ندارند

صبح کابل
یونیسف: ۱۴ میلیون کودک در افغانستان غذای کافی برای خوردن ندارند

اداره‌ی حمایت از کودکان سازمان ملل متحد –یونیسف-، می‌گوید که در حال حاضر ۱۴ میلیون کودک در افغانستان، غذای کافی برای خوردن ندارند که از این میان، بیش از یک میلیون کودک آن در معرض سوءتغذیه حاد قرار دارند.

در بیانیه‌ای که روز جمعه -۲۸ عقرب-، از سوی یونیسف به نشر رسیده، آمده است که بحران کنونی بشری در افغانستان، هزاران کودک را با تهدیدهای جدی روبه‌رو کرده و اگر به کودکان آسیب‌پذیر به ویژه آن‌هایی که از سوءتغذیه‌ی حاد رنج می‌برند، رسیدگی نشود، بسیاری از آن‌ها جان‌های خود را از دست خواهند داد.

در حالی که قرار است فردا شنبه -۲۹ عقرب-، در بسیاری از کشورهای جهان از روز جهانی کودک گرامی‌داشت شود؛ اما یونیسف گفته است که از این روز در افغانستان گرامی‌داشت نخواهد شد.

افزون بر گرسنگی، اداره‌ی حمایت از کودکان سازمان ملل متحد، گفته است که به دلیل فقر و بی‌کاری خانواده‌ها، بسیاری از کودکان مجبور می‌شود که کارهای شاق انجام دهند، دختران پیش از سن بلوغ ازدواج کنند و بسیار از کودکان نیز جذب گروه‌های مسلح شوند.

در این بیانیه، آمده است که در حال حاضر بیش‌تر از چهار میلیون کودک به دلیل همین مشکلات، از رفتن به مکتب باز مانده اند که نیمی از آن‌ها را دختران تشکیل می‌دهند.

یونیسف، گفته است که هزاران کودک در افغانستان نیز در معرض ابتلا به بیماری سرخکان قرار دارند که می‌تواند جان بسیاری از این کودکان را تهدید کند.

بر اساس بیانیه‌ی یونیسف، این نهاد تلاش‌هایش را برای رسیدگی به کودکان به ویژه کودکانی که از سوءتغذیه‌ی حاد رنج می‌برند، افزایش داده و تا اکنون توانسته است، ۳۰ هزار کودکی که از سوءتغذیه رنج می‌بردند را درمان کنند.

این نهاد از جامعه‌ی جهانی خواسته است که به منظور جلوگیری از جان‌باختن هزاران کودک در افغانستان، کمک‌های بشردوستانه‌ی خود به این کشور را افزایش دهند.