ثبات‌وهمگرایی: کمیسیون شکایات آرای تقلبی را از دور خارج کند

صبح کابل
ثبات‌وهمگرایی: کمیسیون شکایات آرای تقلبی را از دور خارج کند

اعضای ارشد دسته‌ی انتخاباتی ثبات و همگرایی، از کمیسیون رسیدگی به شکایت‌های انتخاباتی، خواسته اند تا در چارچوب قانون و طرزالعمل‌ها، «آرای تقلبی» را از دور خارج کند.

عبدالله عبدالله، رهبر دسته‌ی انتخاباتی ثبات و همگرایی، روز پنج‌شنبه (۲۶ جدی) با نشر اعلامیه‌ای در برگه‌ی فیس‌بوک، گفته است که نشست شورای رهبری و تیم تخنیکی این دسته، برگزار شده است.

اعضای ارشد این دسته‌ی انتخاباتی، در این نشست گفته اند که انتظار می‌رود کمیسیون شکایت‌های انتخاباتی، با در نظرداشت تعهد حقوقی و اخلاقی به شکایات رسیدگی کرده و اشتباهات کمیسیون انتخابات را تکرار نکند.

در اعلامیه آمده است: «همزمان با این که تیم ما عملکرد کمیسیون شکایات انتخاباتی را زیر نظر دارد، همچنان برای تأمین صلح در کشور متعهد است و بر ختم خشونت‌ها تأکید می‌ورزد.»

اعضای ارشد دسته‌ی انتخاباتی ثبات و همگرایی، گفته اند که در دور گذشته‌ی انتخابات ریاست‌جمهوری، تیم دولت‌ساز برای به دست آورن رأی، از امکانات دولتی استفاده کرد؛ اما در حال حاضر اگر انتخابات به دور دوم برود، با هر روش ممکن، صلاحیت‌های تیم حاکم محدود شده و جلو سوء استفاده از امکانات دولتی گرفته خواهد شد.

فضل احمد معنوی، عضو ارشد دسته‌ی انتخاباتی ثبات و هم‌گرایی، گفته است که در روند رسیدگی به شکایات، در شماری از ولایت‌ها برخورد سلیقه‌ای و یک‌جانبه صورت گرفته است.

نورالرحمن اخلاقی، رییس بخش نظارت ثبات و همگرایی نیز گفته است: «از آنجایی که تصامیم کمیسیون‌های ولایتی متناقص و در تعارض است، کمیسیون شکایات انتخاباتی مکلف است در مرحلۀ استنیاف خواهی در این زمینه وضاحت دهد.»

گفتنی است که روند رسیدگی به شکایت‌های انتخاباتی، پایان یافته و در حال حاضر، بنابر خواست کمیسیون رسیدگی به شکایت‌های انتخاباتی، آرای بیش از پنج هزار محل رأی‌دهی، بازشماری می‌شود.