نهادهای دفاعی و امنیتی: ویروس کرونا هیچ تأثیری بر فعالیت‌های سربازان افغان نداشته است

صبح کابل
نهادهای دفاعی و امنیتی: ویروس کرونا  هیچ تأثیری بر فعالیت‌های سربازان افغان نداشته است

نهادهای دفاعی و امنیتی افغانستان، گزارش اخیر روزنامه‌ی واشنگتن‌پوست مبنی بر تأثیرات منفی ویروس کرونا بر فعالیت‌های سربازان ارتش را تکذیب کرده است.

در اعلامیه‌ای که پنج‌شنبه‌شب(۵ سرطان)، از سوی نهادهای امنیتی و دفاعی افغانستان منتشر شده، آمده است که گزارش اخیر در مورد تأثیرات منفی ویروس کرونا بر فعالیت‌های نیروهای ارتش، مورد ارزیابی قرار گرفته است.

در اعلامیه‌ آمده است که بر اساس ارزیابی‌های نهادهای دفاعی و امنیتی، آمارهای نشر شده و تأثیرات منفی ویروس کرونا بر روند فعالیت‌های ارتش، در این گزارش صحت ندارد.

بر اساس این اعلامیه: «نهادهای امنیتی رهبری سکتور امنیتی و دفاعی، پیش از شیوع ویروس کرونا در کشور، اقدامات پیش‌گیرانه و عملی را از طریق ایجاد مراکز صحی، توزیع لوازم ضروری طبی به قدر کافی در سراسر کشور به نیروهای افغان، صدور هدایات و رهنمودهای خاص، تدابیر جدی وقایوی و پیش‌گیرانه در تمام قرارگاه‌‌ها و جزوتام‌های عملیاتی و حمایوی روی دست گرفته و تطبیق آن به گونه‌ی سراسری ادامه دارد.»

این نهادها گفته اند که با بررسی و اقدامات بخش‌‌های صحی سکتور دفاعی و امنیتی، آسیب‌پذیری نیروهای امنیتی را در کم‌ترین حد نگهداشته شده اند.

هم‌چنان در اعلامیه آمده است: «ویروس «کووید-۱۹» هیچ گونه تاثیر منفی بالای فعالیت‌ها و ماموریت‌های نیروهای ملی دفاعی و امنیتی در سراسر کشور نگذاشته و تلاش‌های این نیروها در راستای مبارزه با تروریزم و حفاظت از افغان‌ها به گونه‌ی موثر اجرا می‌شود.»

این درحالی است که به تازگی روزنامه‌ی واشنگتن‌پوست، گزارشی را منتشر کرده که نشان می‌دهد، شیوع ویروس کرونا، تأثیرات منفی‌ای بر فعالیت‌های نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان داشته است.

در این گزارش که با مسؤولین امنیتی چهار ولایت صحبت شده، دیده می‌شود، که میزان آلودگی در میان سربازان، ۶۰ تا ۹۰ درصد بوده است و بسیاری از نیروهای امنیتی و دفاعی، به دلیل آلوده‌شدن به ویروس کرونا، از فعالیت‌های نظامی بازمانده‌اند.

خبرنگار واشنگتن‌پوست با مسؤولان ارتش در ولایت‌های ننگرهار، غزنی، لوگر و کندز صحبت کرده است و این مسؤولان تأکید کرده اند که از یک‌سو حملات گسترده‌ی گروه‌های هراس‌افگن و از سوی دیگر شیوع گسترده ویروس کرونا، فعالیت‌های نظامی را به مشکل مواجه کرده است.

چندی پیش روزنامه‌ی نیویارک‌ تایمز، نیز گزارش داده بود که پنتاگون، به این باور است که احتمالا دست‌کم ۵۰ درصد نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان، به ویروس کرونا آلوده باشند