«قارچ سیاه» به دنبال کرونا در افغانستان؛ نخستین مورد در شفاخانه‌ی افغان-جاپان ثبت شد

صبح کابل
«قارچ سیاه» به دنبال کرونا در افغانستان؛ نخستین مورد در شفاخانه‌ی افغان-جاپان ثبت شد

هم‌زمان با افزایش مبتلایان به ویروس کرونا در افغانستان، وزارت صحت عامه، از شیوع یک ویروس جدید به نام «قارچ سیاه» در کشور خبر می‌دهد.

داکتر عثمان طاهری، معاون سخن‌گوی وزارت صحت عامه روز جمعه-۱۱سرطان- به روزنامه‌ی صبح کابل، گفت که نخستین مورد از بیماری قارچ سیاه در شفاخانه‌ی افغان- جاپان ثبت شده است.

آقای طاهری هرچند می‌گوید که این بیماری جدید نیست؛ اما گفت که این ویروس به دنبال شیوع ویروس کرونا، نوع هندی، گسترش یافته است.

او افزود: «به تعقیب نوع دلتای ویروس کرونا در هند، هزاران فرد به این مرض، مبتلا شده است. بدبختانه یک مورد در افغانستان نیز ثبت شده است. این مرض خطرناک است و از طریق خاک و طرق تنفسی انتقال پیدا می‌کند. نظر به تحقیقات انجام‌شده، این مرض ۵۴ درصد احتمال مرگ دارد.»

پیش از این طلوع‌نیوز از ثبت نخستین مورد قارچ سیاه در شفاخانه‌ی افغان-جاپان خبر داده بود. پندیدگی در بینی و چشم و از دست‌دادن بینایی چشم‌ها، از نشانه‌های برجسته‌ی این بیماری است.

طلوع‌نیوز گزارش داده است: جوانی‌ که به بیماری قارچ سیاه مبتلا است، زمانی به شفاخانه افغان-جاپان آورده شده‌ که بیماری‌اش به شدت پیشرفت کرده بود. این جوان شجاع نام دارد و به دلیل ابتلا به این ویروس، اکنون چشم‌هایش را به درستی باز کرده نمی‌تواند.

این همه در حالی است که موج سوم کرونا در کشور به شدت در حال گسترش است. با توجه به آمارهای روزانه‌ی وزارت صحت، رقم مبتلایان و فوتی‌های ناشی از کرونا، افزایش یافته است. بر اساس تازه‌ترین آمار وزارت صحت عامه، در جریان یک شبانه روز گذشته، یک هزار و ۳۰۹ نفر در افغانستان به ویروس کرونا، مبتلا شده  و ۵۹ بیمار نیز جان باخته است.