اوچا: در سال ۲۰۲۱ دست‌کم ۱۰۰ هزار نفر در افغانستان از خانه‌های شان بی‌جا شده اند

صبح کابل
اوچا: در سال ۲۰۲۱ دست‌کم ۱۰۰ هزار نفر در افغانستان از خانه‌های شان بی‌جا شده اند

دفتر هماهنگی سازمان ملل متحد در افغانستان (اوچا)، اعلام کرده است که در سال روان میلادی، دست‌کم ۱۰۰ هزار نفر در افغانستان به دلیل جنگ، خانه‌های شان را ترک کرده اند.

در گزارشی که روز یک‌شنبه (۲ جوزا)، از سوی اوچا نشر شده، آمده است؛ بسیاری از افرادی که خانه‌های شان را ترک کرده اند، در سراسر افغانستان آواره اند؛ زیرا درگیری و فقر، مانع بازگشت آن‌ها به مناطق اصلی شان می‌شود.

در این گزارش، هم‌چنان آمده است که در سال روان میلادی، ۳۶۶ هزار نفر از کشورهای همسایه به افغانستان برگشته اند که شامل ۳۶۱ هزار نفر از ایران و ۴۸۰۰ نفر از پاکستان و متباقی از کشورهای اروپایی استند.

در گزارش آمده است، افرادی که در افغانستان خانه‌های شان را ترک کرده اند، ۲۰ درصد مردان، ۲۱ درصد زنان و ۵۹ درصد دیگر افراد زیر ۱۸ سال اند.

هم‌چنان افرادی که از ایران برگشته اند، ۴۳ درصد مردان، ۱۴ درصد زنان و ۴۳ درصد دیگر افراد زیر ۱۸ سال اند و بازگشت‌کنندگان از پاکستان نیز ۲۰ درصد مردان، ۲۶ درصد زنان و ۵۴ درصد افراد زیر ۱۸ سال اند.

در همین حال، در گزارشی که روز پنج‌شنبه (۳۰ ثور)، از سوی سازمان بین‌المللی مهاجرت به نشر رسید، آمده است که از آغاز سال روان میلادی تا اکنون ۴۲۳ هزار نفر بدون اسناد از ایران و پاکستان به افغانستان برگشته اند.

بر اساس این گزارش، از ماه جنوری تا اکنون ۴۱۸ هزار و ۹۶۲ نفر از ایران و ۴۸۲۲ نفر از پاکستان به کشور شان برگشته اند.

سازمان بین‌المللی مهاجرت گفته است که بازگشت‌کنندگان، به کمک‌های بشری نیاز دارند و این سازمان برای کمک‌رسانی به ۲۹٫۷ میلیون دالر نیاز دارد و حالا با کمک‌های ناروی، جاپان و سویس، پنج درصد کمک‌ها به بازگشت‌کنندگان تأمین می‌شود.