حامد کرزی: طالبان به خواست مردم افغانستان احترام گذاشته و مکاتب دخترانه را باز کنند

صبح کابل
حامد کرزی: طالبان به خواست مردم افغانستان احترام گذاشته و مکاتب دخترانه را باز کنند

حامد کرزی، رییس‌جمهور پیشین افغانستان، تأکید کرده که طالبان باید به خواست مردم این کشور احترام گذاشته و مکاتب را به روی دختران باز کنند.

آقای کرزی روز جمعه -۱۲ حمل-، در برگه‌ی تویترش نوشته است که پیشرفت و ترقی افغانستان وابسته به تعلیم و تحصیل پسران و دختران این کشور است.

او از طالبان خواسته است که هرچه زودتر به دختران اجازه‌ی رفتن به مکتب را بدهند.

حامد کرزی هم‌چنان از نشست شماری از علمای دینی که خواستار بازشدن مکاتب به روی دختران بالاتر از صنف ششم شده نیز، استقبال کرده است.

این در حالی است که قرار بود مکاتب دخترانه پس از هفت ماه تعطیلی، روز چهارشنبه -۳ حمل- بازگشایی شود؛ اما وزارت معارف طالبان، اعلام کرده که به دستور رهبری این گروه، مکاتب دخترانه بالاتر از صنف ششم هم‌چنان باید بسته بمانند.

وزارت معارف، گفته است که هرگاه مطابق شریعت، رسم و رواج و فرهنگ افغانی لباس مکتب طراحی شد، مکاتب دخترانه باز خواهد شد.

این تصمیم طالبان با واکنش‌های شدید داخلی و بین‌المللی روبه‌رو شده است. بسیاری از کشورهای جهان این اقدام طالبان را محکوم کرده‌اند. بانک جهانی در واکنش به این تصمیم طالبان، چهار پروژه‌ی بزرگ خود را به ارزش ۶۰۰ میلیون دالر در افغانستان متوقف کرده است.

بانک جهانی، گفته است که این پروژه‌ها دوباره زمانی ارایه می‌شود که این بانک و شرکای بین‌المللی آن درک بهتری از وضعیت داشته و اطمینان پیدا کند که اهداف پروژه‌ها می‌تواند برآورده شود.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
()
x