حامد کرزی به طالبان: مکاتب دخترانه را فوری باز کنید

صبح کابل
حامد کرزی به طالبان: مکاتب دخترانه را فوری باز کنید

در واکنش به تصمیم امروز طالبان در مورد بسته‌ماندن مکاتب دخترانه، حامد کرزی، رییس‌جمهور پیشین افغانستان، گفته است که از این اقدام عمیقا متأسف است.

آقای کرزی در تویتی، از طالبان خواسته است که فورا مکاتب دخترانه را بازگشایی کنند و بگذارند که دختران به مکتب بروند.

رییس‌جمهور پیشین افغانستان، گفته است: «از امارت اسلامی می‌خواهم که برای یک افغانستان مترقی که خواست تمام افغان‌ها است، دروازه‌ی مکاتب دخترانه را باز بگذارد و اجازه ندهند که طرح کسانی عملی شود که می‌خواهد افغانستان محتاج و دست‌نشانده باقی بماند.»

پیش‌تر امرالله صالح، معاون پیشین ریاست‌جمهوری افغانستان نیز، در واکنش به اجازه‌نیافتن دختران برای رفتن به مکتب، گفته بود که امروز برای دختران افغان روز درد و رنج است.

آقای صالح، تأکید کرد که طالبان از روشنگری می‌ترسند. «۲۳ مارچ برای دختران افغان به دلیل ممنوعیت ورود به مکاتب تبدیل به روز درد و رنج شد. طالبان از جامعه‌ی روشنگر می‌ترسند. پاکستان بی‌شرمانه از جهان می‌خواهد که بدون توجه به سابقه آن‌ها با حکومت طالبان کار کند.»

وعده‌خلافی طالبان با واکنش‌های جهانی نیز، روبه‌رو شده است. گروه طالبان قبلا گفته بود که امروز چهارشنبه -۳ حمل-، تمامی مکاتب دخترانه در سراسر افغانستان باز خواهد شد؛ اما این گروه امروز اجازه نداد که مکاتب دخترانه از صنف ششم به بالا در افغانستان باز شوند و دانش‌آموزان دوره‌ی متوسطه و عالی با دروازه‌های بسته روبه‌رو شدند.

یونامه نسبت به اقدام امروز طالبان واکنش نشان داده است. دفتر سازمان ملل در افغانستان با ابراز تأسف، گفته است که گروه طالبان باید وضاحت بدهد که به چه دلیل، اقدام به چنین کاری کرده‌اند.

سازمان عفو بین‌الملل نگرانی عمیق خود را نسبت به این اقدام گروه طالبان بیان کرده و خواستار بازگشایی مکاتب دخترانه شده‌اند. این نهاد وعده‌خلافی طالبان را شدیدا ظالمانه خوانده است.

همین‌گونه مک کری، کاردار سفارت امریکا برای افغانستان مسدود‌ماندن مکاتب به روی دختران بالاتر از صنف ششم را «بسیار ناامید کننده» خوانده است. او، گفته که نسبت به این تصمیم طالبان نگران است و این کار طالبان، خلاف تضمین‌ها و اظهارات آن‌ها است.

از سویی‌هم فعالان افغان این کار طالبان را غیر قابل قبول خوانده و از جامعه جهانی خواسته اند که بر این گروه فشار وارد کنند تا به دختران اجازه‌ی آموزش و تحصیل را بدهند.