فنلاند خوشحال‌ترین و افغانستان غمگین‌ترین کشور دنیا معرفی شدند

صبح کابل
فنلاند خوشحال‌ترین و افغانستان غمگین‌ترین کشور دنیا معرفی شدند

بر اساس یک گزارش تازه‌ که میزان خوشحالی و غمگینی کشورهای جهان را مشخص کرده، فنلاند به عنوان خوشحال‌ترین و افغانستان به عنوان غمگین‌ترین کشور دنیا معرفی شده است.

تهیه‌کنندگان این گزارش از شهروندان ۱۴۹ کشور دنیا همه‌پرسی انجام داده که بر اساس امتیاز، شهروندان کشور فنلاند در جایگاه نخست خوشحال‌ترین مردمان جهان قرار دارند و برعکس افغانستان در این فهرست در جایگاه ۱۴۹ قرار دارد.

در این گزارش که به همکاری سازمان ملل متحد ساخته شده، پس از فنلاند، دانمارک، ایسلند، سوئیس و هالند در جایگاه‌های بعدی کشورهای خوشحال دنیا قرار دارند.

 نهادهای علمی و تحقیقاتی، گالوپ امریکا، دانشگاه‌های آکسفورد، سیمون فریزر و یوبی‌سی و مرکز مطالعات توسعه پاسدار دانشگاه کلمبیار امریکا نیز در تهیه این گزارش همکاری کردند.

این گزارش بر اساس معیارهای حمایت‌های اجتماعی، تولید ناخالص ملی، میزان فساد و آزادی‌های فردی در کشورها ساخته شده است، ناروی، سویدن، لوکزامبورک، نیوزیلند و اتریش درجایگاه ششم تا دهمین کشورهای خوشحال دنیا قرار دارند.

بر اساس این گزارش، ۲۲ کشور به شمول ایران روند صعودی داشتند و نسبت به سال‌های گذشته، میزان خوشحالی شهروندان شان بیشتر شده است.

این در حالی است که در سال ۲۰۱۹ میلادی نیز نهاد گالوپ، نتایج یک نظرسنجی خود را منشتر کرده بود که بر اساس، ۸۵ درصد از شهروندان افغانستان از وضعیت زندگی ‌شان رنج می‌برند و این بلندترین رقم در سراسر جهان است.

در این نظر سنجی، آمده بود که از هر ده نفر در افغانستان، نه نفر آن از وضعیت زندگی شان رنج می‌برند.  در آن زمان همچنان گفته شده بود که میزان خوشحالی شهروندان افغانستان نیز ۵۲ درصد نسبت به سال‌ها‌ی قبل کاهش یافته و تنها ۳۶ درصد مردم این کشور گفته بودند که روز قبل خندیده اند.