بسته‌ماندن مکاتب دخترانه؛ ایالات متحده نشست‌های برنامه‌ریزی‌شده‌ی خود با طالبان در دوحه را لغو کردند

عصمت امین
بسته‌ماندن مکاتب دخترانه؛ ایالات متحده نشست‌های برنامه‌ریزی‌شده‌ی خود با طالبان در دوحه را لغو کردند

خبرگزاری رویترز، گزارش داده است که به دنبال بسته‌ماندن مکاتب دخترانه در افغانستان، ایالات متحده برخی از نشست‌های از پیش‌ برنامه‌ریزی‌شده‌ی خود با هیئت طالبان در دوحه‌ی قطر را لغو کرده است.

رویترز به نقل از منابع خود، نوشته است که مقام‌های امریکایی روز جمعه -۵ حمل/ ۲۵ مارچ-، شماری از نشست‌های کلیدی خود با طالبان که قرار بود در مورد مسأیل مهم اقتصادی برگزار شود را لغو کرده است.

سخن‌گوی وزارت خارجه‌ی امریکا به رویترز، گفته است که تصمیم طالبان یک تغییر عمیقاً ناامیدکننده و خلاف تعهدات این گروه در قبال مردم افغانستان و جامعه بین المللی بوده است.

سه منبع آگاه به رویترز، گفته اند که قرار بود نشست‌ها میان دولت امریکا و طالبان به روزهای شنبه و یک‌شنبه در دوحه، پایتخت قطر برگزار شود.

در همین حال، سخن‌گوی وزارت خارجه‌ی طالبان نیز، تأیید کرده که یک هئیت طالبان به شمول امیرخان متقی در انتظار سفر به دوحه بوده است.

قرار بود مکاتب دخترانه پس از هفت ماه تعطیلی، روز چهارشنبه -۳ حمل- بازگشایی شود؛ اما وزارت معارف طالبان، اعلام کرده که به دستور رهبری این گروه، مکاتب دخترانه بالاتر از صنف ششم هم‌چنان باید بسته بمانند.

پیش‌تر هدر بار، مسؤول زنان دیدبان حقوق بشر در واکنش به بسته‌ماندن مکاتب دخترانه در افغانستان، گفت که این سازمان به دقت عملکرد طالبان را تماشا می‌کند که آیا این گروه به تضمین‌های که می‌دهند عمل می‌کنند یا خیر.

هدر بار روز جمعه -۵ حمل-، در رشته تویتی، نوشت که دیدبان حقوق بشر طالبان از روی اعمال شان قضاوت می‌کند، نه از گفتار و شعار شان. او، افزوده است که با توجه به اقدام‌های طالبان، سیاست نرمش در برابر این گروه موثر نبوده است.

این بانو، تأکید کرده است که معافیت تحریم سفر رهبران طالبان به خارج از افغانستان باید پایان یابد و نشست‌های طالبان بدون حضور نمایندگان زن نیز، تحریم شود.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
()
x