حکمتیار: یگانه راه تأمین ثبات در افغانستان، برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری است

صبح کابل
حکمتیار: یگانه راه تأمین ثبات در افغانستان، برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری است

گلب‌الدین حکمتیار، رهبر حزب اسلامی، برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری را یگانه راه تأمین ثبات در افغانستان می‌داند و می‌گوید که تشکیل حکومت ایتلافی، بحران کنونی در کشور را تشدید می‌کند.

آقای حکمتیار در یک گفت‌وگوی ویژه با آریانانیوز، گفته است که باید حکومتی شکل بگیرد که برآمده از اراده‌ و رأی مردم افغانستان باشد.

او، تأکید کرده است که در حال حاضر، به لحاظ امنیتی شرایط برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری نسبت به هر زمان دیگری مساعد شده و باید در مورد برگزاری آن تصمیم گرفته شود.

رهبر حزب اسلامی، گفت که در افغانستان به حکومت یک‌دستی نیاز است که در رأس آن، رییس‌جمهور قرار داشته باشد.

آقای حکمتیار، گفت: «حکومت‌های ایتلافی در هیچ جای دنیا موفق نبوده، در افغانستان هم موفق نبوده، تجربه هم نشان داد. چهل سال دیدیم کمونیست‌ها نتوانستند حکومت ایتلافی درست کنند. سیکولرها نتوانستند حکومت ایتلافی موفق در جریان بیست سال گذشته داشته باشند.»

به باور او، در سال‌های گذشته که امنیت مناسبی وجود نداشت، چندین انتخابات برگزار شد؛ اکنون که امنیت بهتر شده، اگر طالبان بخواهند، یقینا انتخابات برگزاری شده می‌تواند.

حکمتیار هم‌چنان برگزاری لویه‌جرگه را نیز، مناسب نمی‌داند و می‌گوید که هرگونه تلاش برای برگزاری لویه‌جرگه به جای انتخابات بخشی از برنامه‌های امریکا در افغانستان است.

رهبر حزب اسلامی در حالی از برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری صحبت می‌کند که طالبان بارها با برگزاری انتخابات مخالفت کرده و پس از گرفتن قدرت، حکومت سرپرست شان را اعلام کرده‌اند.