ناروی: جهان باید از وقوع یک بحران بشری در افغانستان جلوگیری کند

صبح کابل
ناروی: جهان باید از وقوع یک بحران بشری در افغانستان جلوگیری کند

در حالی که قرار است که امروز – چهارشنبه، ۲۶ عقرب-، نشست شورای امنیت سازمان ملل متحد در مورد افغانستان برگزار شود، کشور ناروی از جامعه‌ی جهانی خواسته است که به منطور جلوگیری از وقوع بحران انسانی در این کشور، پول نقد فراهم کنند.

هنیکن هیوتفلت، وزیر خارجه‌ی ناروی به رویترز، گفته است که فراهم‌کردن پول نقد به گونه‌ی مستقیم به شهروندان نیازمند افغانستان، سبب می‌شود که آن‌ها از مرگ حتمی در زمستان پیش‌ رو نجات یابند.

او، افزوده است که کشورش ۲۳ میلیون دالر به بودجه‌ی سازمان ملل متحد برای کمک به افغانستان تعهد کرده است. وزیر خارجه‌ی ناروی، تأکید کرده است که او کشورهای دیگر را نیز ترغیب می‌کند تا در این روند سهیم شوند و اجازه ندهند که یک بحران بشری و قحطی در افغانستان اتفاق بیفتد.

این در حالی است که به تازگی برنامه‌ی جهانی غذای سازمان ملل متحد، هشدار داده است که تا پایان سال روان میلادی، ۹۷ درصد شهروندان این کشور زیر خط فقر قرار خواهند گرفت.

در گزارشی که از سوی این نهاد به نشر رسیده، آمده است که در حال حاضر، ۸٫۷ میلیون در افغانستان با شرایط نزدیک به قحطی زندگی می‌کنند که در مقایسه با ابتدای سال روان میلادی، ۳ میلیون نفر افزایش یافته است.

بر اساس معلومات برنامه‌ی جهانی غذا، ۲۴ میلیون نفر  که ۶۰ درصد از جمعیت افغانستان را تشکیل می‌دهند، در معرض گرسنگی حاد قرار دارند و با گذشت هر روز به رقم این افراد افزوده می‌شود.