دیدبان حقوق بشر خواستار مجازات رهبر شاخه‌ی خراسان داعش شد

صبح کابل
دیدبان حقوق بشر خواستار مجازات رهبر شاخه‌ی خراسان داعش شد

دیدبان حقوق بشر، از دولت افغانستان خواسته است تا رهبر شاخه‌ی خراسان داعش که به تازگی بازداشت شده را مورد پیگرد عدلی و قضایی قرار دهد.

این نهاد، در اعلامیه‌ای تأکید کرده است که در برابر اسلم فاروقی، رهبر شاخه‌ی خراسان داعش که در حملات تروریستی علیه غیرنظامیان و جنایات جنگی دست داشته، باید اقامه‌ی دعوا شود.

در اعلامیه آمده است: «اسلم فاروقی، باید بر اساس معیارهای بین‌المللی حقوق بشری، از یک دادگاه عادلانه برخوردار شود و اطمینان حاصل شود که قربانیان و شاهدان حملات تروریستی، بتوانند در این دادگاه شهادت بدهند.»

پاتریشیا گوسمن، مدیر دیدبان حقوق بشر در آسیا، تأکید کرده است که بازداشت اسلم فاروقی، فرصتی برای دولت افغانستان، است تا نشان بدهد که می‌تواند عدالت را برای قربانیان جنایات جنگی برقرار کند.

ریاست عمومی امنیت ملی، چند روز پیش اعلام کرد که عبدالله اورکزی، مشهور به اسلم فاروقی، رهبر شاخه‌ی خراسان داعش، همراه با ۱۹ عضو دیگر این گروه بازداشت شده‌اند.

اسلم فاروقی، باشنده‌ی اصلی روستای اورکزی اجنسی ایالت خیرپشتون‌خواه در پاکستان است و پس از کشته‌شدن ابوسعید باجوری، رهبر پیشین داعش در افغانستان، به عنوان والی‌نام‌نهاد خراسان این گروه در افغانستان فعالیت داشت.

گروه داعش، سال گذشته به شدت از سوی نیروهای امنیتی و نیروهای حمایت قاطع در شرق افغانستان، سرکوب شدند. مرکز فرماندهی این گروه ولایت شرقی ننگرهار و به ویژه ولسوالی اچین این ولایت بود. حکومت افغانستان، بارها حملات گسترده‌ای را در این ولایت برای نابودی گروه داعش راه‌اندازی کرده بود.

هرچند گفته می‌شود که گروه داعش در حد نابودی در افغانستان تضعیف شده است؛ اما هنوز هم این گروه در ولایت‌های مختلف افغانستان، حضور و فعالیت دارد.

به نظر می‌رسد با بازداشت رهبر این گروه، داعش در افغانستان پس از این دچار مشکلات گسترده‌تر شود.