پس از سقوط کابل، دست‌کم ۲۰۰ نفر از سوی طالبان بازداشت و شکنجه‌ شده‌اند

عبدالرازق اختیاربیگ
پس از سقوط کابل، دست‌کم ۲۰۰ نفر از سوی طالبان بازداشت و شکنجه‌ شده‌اند

گزارش‌ها می‌رساند که پس از سقوط کابل، طالبان دست‌کم ۲۰۰ نفر را به دلیل فعالیت‌های سیاسی و مدنی و تلاش برای خروج از افغانستان، بازداشت، آزار و اذیت جنسی، شکنجه و ممنوع‌الخروج کرده اند.

افغانستان اینترنشنال، یک‌شنبه‌شب -۱ حوت-، گزارشی را نشر کرده که بر اساس آن، در شش ماه گذشته، ۱۰۲ زن و ۹۸ مرد از سوی طالبان بازداشت و مورد آزار و تجاوز قرار گرفته اند.

در گزارش، آمده است که این افراد به دلیل اعتراض‌های مدنی، کار رسانه‌ای، شنیدن موسیقی و تلاش برای بیرون‌رفتن از افغانستان بازداشت شده اند. شماری از آن‌ها در بدل دادن ضمایت خط و رضایت به سکوت دوباره از بند طالبان آزاد شده اند.

بر اساس این گزارش، در میان بازداشت‌شدگان، ۵۰ خبرنگار، ۹۲ فعال مدنی، ۲ آوازخوان، یک استاد دانشگاه، ۴۰ دادستان و قاضی شامل استند.

به نقل از این گزارش، یک منبع آزار و اذیت جنسی از سوی طالبان را نیز تأیید کرده است. «طالبان تصور می‌کنند زنی که اعتراض می‌کند یا قبلا کار کرده است، روسپی است. بناء مثل یک برده‌ی جنسی از او استفاده می‌کنند. کسانی را که بازداشت کرده اند، اگر فرصت و امنیت پیداکنند، مطمینا روایت‌های وحشتناکی از برخورد غیراخلاقی طالبان دارند.»

با این حال، طالبان تنها مسؤولیت ۴۴ بازداشت را به عهده گرفته و گفته اند که آن‌ها به دلیل فعالیت‌های سیاسی و خروج غیرقانونی بازداشت شده اند.

گفته می‌شود که بیش‌تر افراد بازداشت‌شده در ساختمان امنیت ملی که اکنون در اختیار بخش استخبارات طالبان است، نگهداری می‌شوند.

این در حالی است که در ماه‌های اخیر، طالبان تنها نزدیک به ده تن از بانوان معترض در شهر کابل را بازداشت کردند. شماری از آن‌ها پس از حدود چهار هفته از بند طالبان آزاد شدند؛ شماری هنوز هم در بند این گروه اند.

حدود یک هفته پیش، رینا امیری، نماینده‌ی ایالات متحده‌ی امریکا در امور زنان افغانستان، گفت که افراد طالبان، ۴۰ نفر را به شمول ۲۹ خانم در شهر کابل بازداشت کرده اند.

بانو امیری، در برگه‌ی تویترش نوشته بود که طالبان بر یک خانه در کابل هجوم برده و ۴۰ نفر به شمول ۲۹ زن و خانواده‌های شان را بازداشت کردند.