هیأتی برای بررسی ادعای غرق کردن ۵۰ کارگر افغان در ایران ایجاد شد

صبح کابل
هیأتی برای بررسی ادعای غرق کردن ۵۰ کارگر افغان در ایران ایجاد شد

مقام‌های محلی در ولایت هرات، تأیید می‌کنند که هیأتی برای بررسی ادعای غرق کردن ۵۰ کارگر افغان از سوی نیروهای مرزی ایران، ایجاد شده است.
گزارش‌هایی حاکی از آن است که حدود ٥٠ كارگر افغان كه به گونه‌ی غيرقانونى از راه دهنه‌ی ذوالفقار وارد ايران شده بودند، توسط مرزبانان ايرانى بازداشت و در گردابى در امتداد درياى هريرود، انداخته شده ‌اند.
گفته می‌شود که ١٢ تن از اين كارگران، خود شان را نجات داده و موفق شده ‌اند تا ۷ جسد دیگر را نیز بیرون کنند و به ولایت هرات انتقال دهند.
در همین حال، جیلانی فرهاد، سخن‌گوی والی هرات، به روزنامه‌ی صبح کابل می‌گوید که ادعاهایی در این مورد وجود دارد؛ اما هنوز ثابت نشده است.
او می‌افزاید: «وقتی که شهروندی به ما مراجعه کرده، ما ادعایش را به گونه‌ی جدی مورد بررسی قرار می‌دهیم. هیأتی از سوی مقام ولایت هرات ایجاد شده تا این موضوع را بررسی کند و جزئیات آن بعدا منتشر خواهد شد. در صورت نیاز، با کنسول‌گری ایران ارتباط برقرار می‌کنیم.»
آقای فرهاد، می‌گوید که بر اساس ادعاهای مطرح‌شده، این افراد باشندگان ولسوالی رباط سنگی ولایت هرات بوده ‌اند.
این اولین برخورد خشونت‌آمیز پولیس مرزی ایران با مهاجران افغان نیست؛ پیش از این نیز بارها، پولیس مرزی این کشور، رفتارهای خشونت‌آمیزی با مهاجران افغان داشته است که در برخی موارد، به مرگ مهاجران نیز انجامیده است.