کابل از تهران خواست نیروهای مرزی را به افغانستان باز گرداند

صبح کابل
کابل از تهران خواست نیروهای مرزی را به افغانستان باز گرداند

به دنبال سقوط بندر اسلام‌قلعه به دست گروه طالبان، شماری از نیروهای مرزی افغانستان به کشور ایران پناه بردند و حالا افغانستان خواستار بازگرداندن این نیروها شده است.

سایت خبری نور نیوز، به نقل از یک مقام آگاه در ستاد کل نیروهای مسلح ایران، روز جمعه -۱۸ سرطان- نوشته است که حکومت افغانستان برای بازگرداندن نیروهای مرزی اش، از تهران، درخواست کمک کرده است.

این سایت خبری که به شورای عالی امنیت ملی ایران نزدیک است، نوشته که ایران خواست دولت افغانستان را پذیرفته و در حال آماده‌سازی یک پرواز مستقیم برای بازگرداندن این نیروها به کابل است.

این سایت خبری نوشته است: «مقامات کابل از ایران خواسته اند تمهیداتی جهت بازگشت نیروهای به کابل صورت بگیرد و ایران نیز با توجه به رویکرد انسان‌دوستانه، با قبول این درخواست در حال تدارک پرواز مستقیم به کابل برای بازگرداندن این نیروها است.»

روز پنج‌شنبه-۱۷ سرطان- بندر اسلام‌قلعه در نقطه‌ی صفر مرزی ولایت هرات با دوغارون در ایران به دست جنگ‌جویان طالب افتاد و به دنبال آن، شماری از نیروهای مرزی افغان به کشور ایران پناه بردند.

تصویرهایی که در شبکه‌های اجتماعی نشر شده، نشان می‌دهد که جنگ‌جویان طالب در حال احوال‌پرسی با نیروهای مرزی ایران در نزدیکی بندر اسلام قلعه استند.

در همین حال، مقام‌های امنیتی و وزارت خارجه در مورد سقوط بندر اسلام قلعه و پناه‌بردن نیروهای مرزی به ایران و درخواست بازگرداندن آن‌ها، تا هنوز چیزی نگفته اند.