افغانستان و چهار کشور دیگر از دولت ایران خواستار پرداخت غرامت شدند

صبح کابل
افغانستان و چهار کشور دیگر از دولت ایران خواستار پرداخت غرامت شدند

اعضای گروه بین‌المللی هماهنگی و پاسخ‌دهی به خانواده‌های قربانیان سانحه‌ی هوایی تهران، خواستار پرداخت غرامت از سوی دولت ایران شدند.

افغانستان، کانادا، بریتانیا، اوکراین و سویدن از جمله‌ کشورهایی استند که شهروندان آن‌ها در سقوط هواپیمای اوکراینی در فضای هوایی تهران، کشته شده ‌اند. این کشورها به منظور بررسی و تحقیقات این رویداد، گروه بین‌المللی هماهنگی و پاسخ‌دهی به قربانیان را ایجاد کردند.

وزیران خارجه‌ی این کشورها، روز پنج‌شنبه (۲۶ جدی) نشستی را در لندن، پایتخت بریتانیا برگزار کردند و در پایان این نشست، اعلامیه‌ی پنج ماده‌ای را در مورد بررسی این رویداد تصویب کردند.

ادریس زمان، سرپرست وزارت خارجه،‌ به نمایندگی از افغانستان در این نشست شرکت کرده بود.

 در خبرنامه‌ای که از سوی وزارت خارجه‌ی افغانستان به نشر رسیده، آمده است که کشورهای عضو گروه بین‌المللی هماهنگی و پاسخ‌دهی به خانواده‌های قربانیان، در این نشست فیصله کردند تا دولت ایران مسؤولیت کامل این رویداد را بپذیرد و به خانواده‌های قربانیان غرامت بپردازد.

در خبرنامه‌ی این وزارت آمده است که شرکت‌کنندگان این نشست هم‌چنین خواستار انجام بررسی دقیق، مستقل و شفاف بین‌المللی این رویداد شده و نیز از ایران خواسته است تا عاملان آن را از طریق اقدامات شفاف قضایی پاسخ‌گو قرار دهد.

گفتنی است که در نتیجه‌ی سقوط هواپیمای خطوط هوایی اوکراین در تهران، ۱۷۶ سرنشین این هواپیما کشته شدند که ۱۳ سرنشین آن، شهروندان افغانستان بودند. بیشترین قربانیان سقوط هواپیمای اوکراینی، شهروندان کانادا بودند.

پس از این رویداد، نخست‌‌وزیر کانادا گفته است که اگر تنش میان امریکا و تهران به وجود نمی‌آمد، سرنشینان هواپیما امروز زنده می‌بودند.

دولت ایران در ابتدا اعلام کرد که هواپیمای اوکراینی در اثر مشکلات فنی سقوط کرد؛ اما با گذشت ۴۸ ساعت از این رویداد، ثابت شد که هواپیما در پی شلیک موشک سپاه پاسداران ایران سقوط کرده است.