هیأت دولتی به منظور دریافت راه‌حل برای جلوگیری از آزار و اذیت کارگران افغان به ایران می‌رود

صبح کابل
هیأت دولتی به منظور دریافت راه‌حل برای جلوگیری از آزار و اذیت کارگران افغان به ایران می‌رود

وزارت خارجه، اعلام کرده است که هیأت بلندرتبه‌ی دولتی، به منظور جست‌وجوی راه‌حل برای جلوگیری از قتل و آزار و اذیت کارگران افغان، به ایران می‌رود.

در اعلامیه‌ای که ناوقت روز چهارشنبه (۲۱ جوزا)، از سوی وزارت خارجه منتشر شده، آمده است که برخوردهای اخیر سربازان ایرانی با مهاجرین افغان، نگران‌کننده است.

این وزارت، از دولت ایران خواسته است تا با شهروندان افغان، با روحیه‌ی تساهل و همکاری برخورد کند.

در اعلامیه آمده است که فیصله شده تا به زودی، هیأت بلندرتبه‌ی دولتی، به تهران رفته و روی دلایل وقوع این رویدادها، با تمرکز بر تأمین بهتر امنیت سرحد مشترک، جلوگیری از ترددهای غیر قانونی، تجدید قرارداد کمیساران سرحدی، مبارزه با قاچاق انسان، آغاز پروسه‌ی تثبیت هویت شهروندان افغان، قانون‌مندسازی اقامت شان و نهایی و عملی‌سازی مسوده توافق‌نامه‌ی تنظیم استخدام کارگران افغان به شکل قانونی، با مقام‌های ایرانی مذاکره کند.

از سویی هم، شورای امنیت ملی، از رسانه‌ها خواسته است تا در مورد عواقب ناگوار سفرهای غیرقانونی و فریب‌کاری قاچاقبران انسان، در دو طرف سرحد آگهی‌دهی کنند.

این در حالی است که چندی پیش، ویدیویی از رویداد آتش‌‌گرفتن موتر حامل شهروندان افغان در ولایت یزد ایران منتشر شد. در این ویدیو، شماری از سرنشینان موتر در حال سوختن اند. وزارت خارجه‌‎، گفته است که در این رویداد سه شهروند افغان جان باخته و شماری هم زخم برداشته اند.

از سویی هم، در سوم ثور، گزارش‌هایی منتشر شد که ۵۷ کارگر افغان که قصد سفر به ایران را داشتند، توسط نیروهای مرزی ایران مورد آزار و اذیت قرار گرفته و سپس به دریا انداخته شدند. گفته می‌شود که ۲۳ نفر از این کارگران، جان باخته اند.

هیأت حقیقت‌یابی که از سوی حکومت افغانستان ایجاد شده، اعلام کرده است که ۱۹ کاگر نجات یافته اند، جسد ۱۲ کارگر پیدا شده و از سرنوشت ۱۵ نفر نیز تا کنون هیچ خبری نیست.

این نخستین برخورد خشونت‌آمیز سربازان ایرانی با مهاجران افغان نیست؛ پیش از این نیز بارها، پولیس مرزی و شهری این کشور، رفتارهای خشونت‌آمیزی با مهاجران افغان داشته که در برخی موارد، به مرگ مهاجران نیز انجامیده است.