کانون نویسندگان ایران قدرت گرفتن طالبان را فاجعه‌ای جبران‌ناپذیر برای افغانستان دانست

صبح کابل
کانون نویسندگان ایران قدرت گرفتن طالبان را فاجعه‌ای جبران‌ناپذیر برای افغانستان دانست

هم‌زمان با سقوط چند شهر افغانستان به دست طالبان، کانون نویسندگان ایران، گفته است که قدرت گرفتن این گروه در افغانستان، فاجعه‌ای جبران‌ناپذیر برای این کشور و منطقه خواهد بود.

در بیانیه‌ی کانون نویسندگان ایران که روز پنج‌شنبه-۲۱ اسد-، منتشر شده، آمده است: «گروه واپس‌گرا و آزادی‌ستیز طالبان، بیش از نیمی از خاک افغانستان را به تصرف در آورده است و بیم آن می‌رود که در ماه‌های آینده، هیچ گوشه‌ای از این کشور، از تباهی آنان در امان نماند.»

کانون نویسندگان ایران، گفته است که مردم افغانستان در سال‌های گذشته، آونگ‌وار به سویی کوفته شده اند و پس از سقوط طالبان هرچه را که محقق کرده بودند؛ این روزها، در آستانه‌ی نابودی می‌بینند.

در بیانیه‌ی کانون نویسندگان ایران، آمده است: «کارنامه‌ی سیاه طالبان نزدیک به سه دهه‌ی گذشته، طیف وسیعی از انسان‌ستیزی، از ویران‌کردن سرمایه‌های تاریخی و فرهنگی تا زمین‌سوزی و نسل‌کشی را در بر می‌گیرد.»

این کانون، گفته است که مردم افغانستان و جامعه‌ی جهانی به یاد دارند که با حضور طالبان در قدرت و در سایه‌ی حامیان این گروه، ابتدایی‌ترین انسانی، زیر سرکوب و واپس‌گراییی نظام یافته  و از حیات ساقط شده بود.

کانون نویسندگان ایران با اشاره به دست‌آوردهای فرهنگی در افغانستان، گفته است که زنان افغانستان برای احیای حیات فردی و اجتماعی سخت کوشیدند، نویسندگان و ناشران این کشور تا توانستند «سانسور» را شکستند و به مجرای تولید و پخش آزاد کتاب‌های فارسی در منطقه تبدیل شدند و با اراده‌ی و خواست مردم، مسیرهای بسته‌شده‌ی آموزش، ورزش و هنر، باز شد.

کانون نویسندگان، هشدار می‌دهئ که با آمدن طالبان، فساد داخلی و سایه‌ی تبانی کشورهای خارجی، این دست‌آوردها ‌در خطر نابودی کامل قرار دارد.

در بیانیه این کانون، آمده است که طالبان خون کودکان و غیر نظامیان را می‌ریزد و به روی فرهنگیان، آتش می‌گشاید؛ اما این خبرها در چشم «حاکمان و قدرت‌مداران مستبد»، «اخبار جایی دیگر»، است و برای آن‌ها، آن‌چه ارزش رای‌زنی را دارد، «استحکامات مرزی همسایگان» و تکلیف ناروشن خیل آوارگان بی‌پناه پس از جنگ است.

کانون نویسندگان ایران با ابراز هم‌دردی با مردم افغانستان، گفته است: «مردم ایران و افغانستان را نه تنها مرز و فرهنگ و زبان مشترک که زخم‌های‌شان به هم پیوند داده است و فریاد اعتراض‌شان نیز نمی‌تواند از هم جدا باشد.»

کانون نویسندگان ایران، از نویسندگان و روزنامه‌نگاران «آزادی‌خواه» ایران و جهان خواسته است که صدای خود را در حمایت از مردم افغانستان بلند کنند و اجازه ندهند، سکوت و تبانی قدرت‌های جهانی، سرنوشت میلیون‌ها نفر را رقم بزند.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
()
x